Parafia św. Judy Tadeusza

Parafia

Najważniejsze informacje o parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie

Juda TadeuszParafia pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie obejmuje obszar osiedla Kmity, ograniczony ulicami Hanasiewicza, Langiewicza, Akacjowej, Wyspiańskiego, Witosa.

     Historia parafii Św, Judy Tadeusza w Rzeszowie datuje sie od 5 września 1976 roku. W tym dniu o godz. 9 rano nastąpiło poświęcenie budynku gospodarczego na kaplicę przez ks. bpa Tadeusza Błaszkiewicza z Przemyśla. Na pierwszej mszy świetej obecnych było 35 osób z parafii Chrystusa Króla wraz z ks. proboszczem Józefem Sondejem i wikariuszem ks. Stanisławem Tomkowiczem z rodzicami i siostrą. Już o godz. 18 po południu funkcjonariusze SB i MO dokonali najścia na kaplicę, wyłączając zasilanie prądu oraz inwigilując wiernych przybywających na msze święte. Adoracja Najśw. Sakramentu mająca na celu obronę kaplicy trwała w dzień i w nocy przez trzy tygodnie. Efektem działań zmierzających do utworzenia na osiedlu Staroniwa (obecnie Kmity) parafii był wyrok 1 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz dotkliwa kara finansowa dla księdza

     W 1978 roku budynek został adaptowany na kaplicę, a w 1979 miało miejsce erygowanie parafii z rektoratu. Choć duszpasterstwo odbywało sie bez zezwolenia ówczesnych władz, to sukcesywnie postępowały prace przy modernizacji kaplicy parafialnej. W 1981 r. w Polsce wprowadzony został stan wojenny. Pomimo nasilenia się represji, w 1982 roku została zakupiona działka pod budowę obecnego kościoła, został postawiony krzyż i rozpoczęto zakupy materiałów budowlanych. W 1984 parafia pw. św. Judy Tadeusza uzyskała zezwolenie władz na budowę nowej świątyni, a we wrześniu tego roku przystąpiono do budowy.

     W 1990 roku ks. bp. Ignacy Tokarczuk poświęcił nowy kościół, i od tego czasu msze Święte odprawiane są w dolnym kościele. W 1992 roku ks. bp. Kazimierz Górny dokonuje poświęcenia kościoła górnego.

W styczniu 1996 roku wędrująca po Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej zawitała do parafii św. Judy Tadeusza.

W styczniu 1999 roku założony został chór parafialny, który przyjął nazwę Emmanuel.

Do ważniejszych dat związanych z parafią pw. św. Judy Tadeusza w rozpoczynającym się XXI wieku należą:

  • Konsekracja kościoła św. Judy Tadeusza w Rzeszowie - 28.X.2001
  • Uroczystość nawiedzenia Matki Bożej w kopii cudownego obrazu jasnogórskiego - 25/26.VII.2002
  • Poświęcenie kaplicy Miłosierdzia Bożego - 2003 r.
  • Jubileusz 30-lecia Parafii oraz zawierzenie Parafii i Rodzin Najświętszemu Sercu Pana Jezusa - 28-29.X.2006

Czytaj więcej http://judatadeusz.rzeszow.pl/

Copyright © 2019 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj