Uncategorised

 

Klemens Gudel (1931 - 2006)

Urodził się 15 marca 1931 r. w Toruniu w rodzinie o tradycjach muzycznych. Ukończył szkoły muzyczne w klasie fortepianu, wiolonczeli oraz organów. Wybitny muzyk, pedagog, organista, wychowawca wielu pokoleń uzdolnionej muzycznie młodzieży. Po ukończeniu studiów w krakowskiej Akademii Muzycznej pracował jako pedagog i nauczyciel gry na organach w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. Koncertował w wielu krajach Europy, był także współtwórcą Letnich Koncertów Organowych w Leżajsku. W 1964 roku podjął pracę nauczyciela w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie (do 1999 r.), klasy organów historii muzyki, form muzycznych folkloru, harmonii i kontrapunktu.

Jego uczniowie brali udział w recitalach organowych i konkursach, zdobywając wysokie lokaty. Równocześnie prowadził aktywną działalność artystyczną koncertując w kraju i za granicą (m.in. w Austrii, Szwajcarii, Włoszech, na Ukrainie). Był także akompaniatorem w recitalach wokalnoorganowych.

Działał w Stowarzyszeniu Polskich Artystów Muzyków, a w ostatnich latach był jednym z prezesów oddziału. W 1968 roku objął stanowisko kierownika literackiego Filharmonii Rzeszowskiej; wygłaszał prelekcje, prowadził audycje muzyczne, przygotowywał koncerty. Klemens Gudel przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą (późniejszym papieżem Janem Pawłem II), uczestnicząc z nim we wspólnych wyprawach górskich. Karol Wojtyła jako arcybiskup krakowski w 1969 r. udzielił Klemensowi Gudlowi sakramentu małżeństwa w katedrze wawelskiej.

Od 1995 roku rozpoczął pracę z amatorskimi chórami kościelnymi oraz scholą gregoriańską w Studium Organistowskim. Był współzałożycielem chóru przy kościele garnizonowym, dyrygentem chóru „Soli Deo” przy kościele farnym w Rzeszowie oraz pierwszym dyrygentem chóru „Emanuel” w parafii Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. W 2000 roku połączone chóry wystąpiły na audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie.

Za swoją działalność został wyróżniony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1989), medalem i dyplomem „Człowiek Roku – 1995”, nadanym przez Amerykański Instytut Biograficzny za działalność umuzykalniającą; medalem i dyplomem nadanym przez Międzynarodowe Centrum Biograficzne w Cambridge za popularyzowanie muzyki; dyplomem „Bene Merengi” od biskupa rzeszowskiego za ofiarną służbę dla Kościoła.

Klemens Gudel został w 2006 roku uhonorowany Nagrodą Miasta Rzeszowa I stopnia za całokształt pracy pedagogicznej i artystycznej oraz upowszechnianie kultury muzycznej. Zginął w wypadku samochodowym 21.10.2006 roku.


Marian Łukasiewicz

Był jednym z najdłużej śpiewających chórzystów chóru Emmanuel. Śpiewać na chwałę Bogu zaczął wkrótce po tym jak została powołana parafia Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie i zawiązał się chór parafialny (koniec lat 70- XX w.). Jednak w małym zatłoczonym, adaptowanym na potrzeby kościoła obiekcie nie było miejsca by chór mógł śpiewać podczas Mszy św. Kiedy więc w pobliskiej parafii Św. Rodziny powstał chór Santa Familia (1986 r.) dołączyli do niego wszyscy chórzyści z kościoła Św. Judy Tadeusza, w tym Marian Łukasiewicz. Był jednym z inicjatorów przywrócenia działalności chóru w macierzystej parafii (w styczniu 1999 r.). Śpiewał w tenorach, będąc podporą tego głosu. Od 2001 do 2006 r. aktywnie działał w zarządzie chóru. Był bardzo lubianym i szanowanym chórzystą. W chórze Emmanuel śpiewał do końca 2012 r., kiedy to z powodów zdrowotnych musiał zaprzestać aktywnego uczestnictwa w działalności chóru. Jednak z chórem był sentymentalnie związany do końca. Był stałym słuchaczem koncertów i adoracji przygotowywanych przez chór Emmanuel. Swoje życie zawodowe związał z koleją. Do czasu przejścia na emeryturę był maszynistą kierującym parowozami i elektrowozami.


Jacek Pelc (1947 - 2014)

urodził się 30.04.1947 r. Ukończył Szkołę Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. Przez 30 lat był zawodowym strażakiem, komendantem Kolejowej Straży Pożarnej, a następnie Lotniskowej Straży Pożarnej. Na emeryturę przeszedł w 1999 r. Z chórem Emmanuel związany był od samego początku. Śpiewał w basach w latach 1999 - 2014. Wielokrotnie razem ze swoją żoną Józefą pielgrzymował wspólnie z chórem do miejsc kultu religijnego. Był bardzo lubianym chórzystą. Jeszcze w przeddzień choroby przygotowywał się z nami do występów. 21.10.2014 r. doznał udaru mózgu i zapadł w śpiączkę, z której nigdy już się nie wybudził.


Edward Sondej (1934 - 2021)

Urodził się we Francji w roku 1934. Wkrótce jego rodzina przeprowadziła się do Polski, najpierw osiedlając się w województwie stanisławowskim (obecnie Ukraina), skąd w 1943 r. przeniosła się do Rzeszowa. Po ukończeniu studiów został nauczycielem muzyki: w Liceum Ogólnokształcącym nr III w Rzeszowie oraz Zespole Szkół Muzycznych nr 1 (1974-1978). Był również wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Pełnił także funkcję dyrektora Filharmonii Rzeszowskiej. W chórze Emmanuel śpiewał w basach, w latach 1999 - 2005. Udzielał się także w charakterze dyrygenta, prowadząc część prób, jak też dyrygując w zastępstwie chórem podczas różnych uroczystości. Śpiewał także solowe partie basowe. Po zakończeniu aktywnego uczestnictwa w chórze Emmanuel, do końca pozostał jego sympatykiem. Zmarł 25 grudnia 2021 r.


Józef Szafran

W dniu 3.02.2018 r. odszedł do Pana - nasz kolega - śp. Józef Szafran. Przygodę ze śpiewem rozpoczął w chórze kościoła farnego w Rzeszowie jeszcze w latach 80-tych. Po przejściu na emeryturę kontynuował pasję śpiewania. Śpiewał basem w chórach Emmanuel oraz Kantylena. Do chóru Emmanuel należał w latach 2007 - 2011. Przez kilka lat walczył z nowotworem. Pomimo tego nadal śpiewał. W trakcie Mszy św. pogrzebowej, którą odprawiona została w kaplicy cmentarnej na cmentarzu Wilkowyja zaśpiewały połączone chóry Kantylena oraz Emmanuel.


Zofia Szubryt (27.12.1936 - 18.08.2021)

Całe swoje życie zawodowe spędziła na Śląsku. Pracowała jako ekspedientka w sklepie. Do Rzeszowa przyjechała po przejściu na emeryturę. Kiedy ksiądz Stanisław Tomkowicz tworzył w parafii Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie chór, Zofia znalazła się wśród jego założycielek. W chórze Emmanuel śpiewała przez 7 lat w altach. Ze względu zdrowotnych w 2006 roku zaprzestała aktywności w chórze, pozostając sympatykiem chóru do końca.


Władysław Waltoś (1932 - 2024)

Urodził się 6.09.1932 roku w Rudnej Wielkiej. Szkołę średnią ukończył w Przemyślu, a Studium Reklamy i Handlu w Warszawie. Od dzieciństwa pasjonował go śpiew, szczególnie pieśni klasyczne i operetkowe. Śpiewu uczył się u prof. Świerzawskiej (3 lata) i u prof. Rolewicza w Krakowie (3 lata). Uzyskał dyplom śpiewaka pierwszej kategorii solistów wokalistów, uprawniający do śpiewu w teatrach muzycznych i estradach. Był laureatem wielu konkursów wojewódzkich i ogólnopolskich. Występował jako solista w wielu miastach Polski, a także za granicą (Węgry, Czechosłowacja, Dania, Holandia, Szwecja i Ukraina).
Drugą pasją Władysława Waltosia było malarstwo farbami olejnymi. Główny motyw to pejzaże. Jego talent ujawnia się też w pisaniu poezji, która to pasja szczególnie ujawniła się po przejściu na emeryturę. Opublikował 2 tomiki wierszy. W 2008 roku obchodził 60-lecie pracy artystycznej. Uroczysty benefis miał miejsce w Klubie "Gwarek" na rzeszowskim Osiedlu Kmity. Był aktywnym członkiem Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie.

Aktywnością muzyczną w parafii Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie Władysław Waltoś rozpoczął jeszcze w latach 70-tych XX wieku, kiedy to 17-osobowa grupa zapaleńców chcących śpiewać założyła chór. Jednak bardzo trudne warunki lokalowe w małym adaptowanym budynku gospodarczym w którym mieścił się kościół nie umożliwiały działania i rozwoju. Kiedy na sąsiednim osiedlu erygowana została parafia p.w. Świętej Rodziny, do powstającego tam chóru dołączyli wszyscy chórzyści z parafii Św. Judy Tadeusza, w tym także Władysław.
Ponownie w parafii Św. Judy Tadeusza chór został założony w styczniu 1999 roku, a Władysław był jednym z chórzystów założycieli. W trakcei wieloletniej aktywności, śpiewając w chórze Emmanuel, uczestniczył w wielu różnego rodzaju wydarzeniach artystycznych, w tym m.in. Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Deo", przyczyniając się do zdobycia nagród, 3-krotnie II miejsce (2004, 2005 i 2007), III miejsce w 2019 r. oraz wyróżnienia w 2001 i 2010. Ponadto w 2011 r. chór zajął II miejsce w "Konkursie Kolęd i Pastorałek" w Zabratówce. Wielokrotnie pielgrzymował do miejsc kultu religijnego, podczas których chór wykonywał oprawy muzyczne do uroczystości religijnych bądź państwowych. Brał udział w nagraniu przez chór Emmanuel trzech płyt z kolędami, natomiast w 2009 roku, wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej oraz połączonymi chórami, uczestniczył w nagraniu płyty "Polskie Pieśni Patriotyczne".
Jego działalność chóralna nie ograniczała się jedynie do chóru Emmanuel. Śpiewał również w chórze Santa Familia, Kantylena oraz działającym przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie chórze Collegium Musicum. Aktywny udział w działalności w chórze Emmanuel Władysław Waltoś zakończył w 2014 roku, choć jeszcze do 2019 incydentalnie wspierał chór swoim głosem śpiewając przy okazji różnych występów i uroczystości.


Czesław Worosz

W lipcu 2023 r. odszedł do Boga Czesław Worosz, który w Chórze Emmanuel śpiewał od 2004 do 2014 roku. Chór Emmanuel uczestniczył w ostatniej drodze śp. Czesława, m.in. śpiewając w trakcie Mszy św. pogrzebowej.

Najważniejsze informacje o parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie

Juda TadeuszParafia pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie obejmuje obszar osiedla Kmity, ograniczony ulicami Hanasiewicza, Langiewicza, Akacjowej, Wyspiańskiego, Witosa.

     Historia parafii Św, Judy Tadeusza w Rzeszowie datuje sie od 5 września 1976 roku, kiedy to decyzją biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka (z inicjatywy ks. Józefa Sondeja, proboszcza parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie), odłączono część parafii i utworzono rektorat św. Judy Tadeusza. Obejmował on budowane ówcześnie nowe osiedle Gwardzistów (obecnie Kmity) wraz z przyległymi domkami jednorodzinnymi. Ponieważ władze nie wyrażały zgody na budowę nowego kościoła, zakupiono nieformalną umową budynek gospodarczy na ośmioarowej parceli przy ul. Wita Stwosza 44a, który po niewielkiej jego adaptacji został poświęcony przez bp Tadeusza Błaszkiewicza (5 września 1976 roku) na tymczasową kaplicę. Tego dnia o godz. 9 rano nastąpiło poświęcenie budynku gospodarczego na kaplicę przez ks. bpa Tadeusza Błaszkiewicza z Przemyśla. Na pierwszej mszy świetej obecnych było 35 osób z parafii Chrystusa Króla wraz z ks. proboszczem Józefem Sondejem i wikariuszem ks. Stanisławem Tomkowiczem z rodzicami i siostrą. Wydarzenie to wywołało ostrą reakcję władz państwowych z represjami włącznie. Już o godz. 18 po południu funkcjonariusze SB i MO dokonali najścia na kaplicę, wyłączając zasilanie prądu oraz inwigilując wiernych przybywających na msze święte. Adoracja Najśw. Sakramentu mająca na celu obronę kaplicy trwała w dzień i w nocy przez trzy tygodnie. Osoby zaangażowane w tworzenie kościoła zostały ukarane przez sądy i kolegia. Efektem działań zmierzających do utworzenia na osiedlu Staroniwa (obecnie Kmity) parafii był wyrok 1 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz dotkliwa kara finansowa dla księdza

     W 1978 roku budynek został adaptowany na kaplicę, a w 1979 miało miejsce erygowanie parafii z rektoratu. Choć duszpasterstwo odbywało sie bez zezwolenia ówczesnych władz, to sukcesywnie postępowały prace przy modernizacji kaplicy parafialnej. W 1981 r. w Polsce wprowadzony został stan wojenny. Pomimo nasilenia się represji ze strony władz państwowych, w 1982 roku została zakupiona działka pod budowę nowego kościoła, postawiono krzyż i rozpoczęto zakupy materiałów budowlanych. Po wielu staraniach w 1984 parafia pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie uzyskała zezwolenie władz na budowę nowej świątyni i niemal natychmiast przystąpiono do prac budowlanych. Nowy budynek kościoła parafialnego zlokalizowany został na działce przy ul. Wita Stwosza 31.

     W roku 1990 miało miejsce poświęcenie przez bp-a Ignacego Tokarczuka dolnego kościoła oraz obiektów towarzyszących. W kolejnych latach poświęcona została dzwonnica (1991 – bp Edward Białogłowski) oraz kościół górny (1992 – bp Kazimierz Górny). Konsekracja kościoła miała miejsce 28.10.2001 r., a dokonał jej bp Kazimierz Górny.

W styczniu 1996 roku wędrująca po Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej zawitała do parafii św. Judy Tadeusza.

W styczniu 1999 roku założony został chór parafialny, który przyjął nazwę Emmanuel.

Do ważniejszych dat związanych z parafią pw. św. Judy Tadeusza w rozpoczynającym się XXI wieku należą:

  • Konsekracja kościoła św. Judy Tadeusza w Rzeszowie - 28.X.2001
  • Uroczystość nawiedzenia Matki Bożej w kopii cudownego obrazu jasnogórskiego - 25/26.VII.2002
  • Poświęcenie kaplicy Miłosierdzia Bożego - 2003 r.
  • Jubileusz 30-lecia Parafii oraz zawierzenie Parafii i Rodzin Najświętszemu Sercu Pana Jezusa - 28-29.X.2006

Czytaj więcej http://judatadeusz.rzeszow.pl/

Powrót do głównej strony

Copyright © 2025 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj