Działalność chóru Emmanuel w 2001 roku

Intensywność w przygotowywaniu nowego repertuaru była wręcz imponująca. Już na początku 2001 roku repertuar chóru liczył 50 utworów. Do chóru należało 47 osób, przy czym najliczniejszym głosem były soprany (16 osób) oraz alty (13 osób). Głosy męskie liczyły - tenory 8 osób, a basy 10 osób.
Najważniejszym wydarzeniem, w jakim chór Emmanuel uczestniczył w 2001 roku była pielgrzymka do Wilna. Pielgrzymka odbyła się w dniach 29 czerwca do 3 lipca 2001 roku. Organizatorem pielgrzymki była pani prezes Józefa Bryg, duchowym opiekunem o. Jan Ryszard, a chórem dyrygował Roman Olszowy. Po drodze zatrzymaliśmy się w Suchowoli, aby odwiedzić rodzinną parafię ks. Jerzego Popiełuszki. Tu, w kościele Apostołów Piotra i Pawła uczestniczyliśmy we Mszy świętej, modląc się oraz śpiewając pieśni. Zwiedziliśmy także izbę pamięci.

Pobyt w Wilnie rozpoczęliśmy od świątyni katedralnej p.w. Świętej Trójcy i Świętego Stanisława, modląc się (w kaplicy królewskiej) przy relikwiach św. Kazimierza Jagiellończyka – patrona Litwy. Wilno nierozłącznie kojarzy się z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej – celu naszej pielgrzymki. Dla wszystkich wielkim przeżyciem była możliwość modlenia się przed jej obliczem. Wędrówki po stolicy Litwy wiodły trasami wileńskich kościołów Świętego Ducha, Św. Piotra i Pawła na Antokolu oraz śladami polskich wieszczów. W niedzielę 1 lipca uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele Św. Teresy, który znajduje się przy Ostrej Bramie. Tam zaśpiewaliśmy pieśni: „O Ty, coś świata”, „O Panie mój”, „Bogarodzica”, a w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej „Anioł Pański”. Tego dnia koncertowaliśmy także na Antokolu podczas Mszy św. w kościele Apostołów Piotra i Pawła.
Jednym z celów pielgrzymowania na Litwę było spotkanie z tamtejszą Polonią. Chór Emmanuel został zaproszony na gościnny występ w Domu Polskim w Wilnie. Naszym Rodakom zaprezentowaliśmy program, na który złożyły się pieśni religijne: „Anioł Pański”, „O Ty, coś świata”, „Błogosławiony” „Umiłowałeś nas do końca”, „O Panie mój” i utwory patriotyczne: „Bogarodzica”, „Oj, ziemio”, „Polak nie sługa”. Zabrzmiała również, specjalnie przygotowana na tę okazję, słynna litewska melodia „Za Niemen”. Dużym przeżyciem było dla nas spotkanie z wileńską Polonią. Nasi Rodacy przybliżyli nam swoje tradycje i regionalne zwyczaje, a na pamiątkę otrzymaliśmy piękne wielkanocne palmy.
Kolejnego dnia zwiedziliśmy urokliwy zamek w Trokach - legendarną siedzibę księcia Witolda oraz Kowno - miasto nad Niemnem. Pielgrzymka zakończyła się 3 lipca 2001 r.
Tego roku chór Emmanuel po raz pierwszy wziął udział w Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo”. Festiwal odbył się w dniach 19 – 20 października 2001 r. w kościele Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie i miał charakter ogólnopolski. Była to piąta edycja tego festiwalu. Chórem dyrygował Roman Olszowy, a w ramach konkursu wykonaliśmy: „Jeruzalem”, „Anioł Pański”, „Sancta Maria” i „Regina caeli”. Nasz chór otrzymał jedno z wyróżnień i była to pierwsza nagroda chóru Emmanuel.
Oprócz udziału w Festiwalu „Cantate Deo” chór Emmanuel w 2001 roku miał sześć występów koncertowych. Były to:

  •  VII Kolędowy Przegląd Chórów Miasta Rzeszowa, który odbył się w Katedrze Rzeszowskiej 7 stycznia. Zaśpiewaliśmy: „Gore gwiazda”, „Dzieciątko się narodziło”, „Za kim tęsknisz pasterzu”.
  •  Koncert Kolęd w kościele MB Saletyńskiej w Rzeszowie (20 stycznia), gdzie wykonaliśmy: „Gore gwiazda” (podczas Mszy świętej), „Za kim tęsknisz pasterzu”, „Święta Panienka” (partię solową śpiewały panie: J. Bryg, J. Laskowska i G. Migut).
  •  Dwa koncerty dla pracowników WSK Rzeszów, które odbyły się w Domu Kultury WSK w dniach 29 stycznia (kolędy) oraz 29 maja – chór zaprezentował pieśni maryjne i patriotyczne przeplatane słowem poetyckim.
  •  X Jubileuszowy Koncert Wielkanocny „Alleluja”, który odbył się w kościele Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. W koncercie zaprezentowaliśmy: „Alleluja Jezus żyje” oraz „Regina caeli”.

W 2001 roku chór Emmanuel przygotował także dwie adoracje. 21 stycznia adorowaliśmy Żłóbek prezentując program poetycko-muzyczny. Całość przygotowała Józefa Bryg, a teksty poetyckie czytali: Józefa Bryg, Leszek Gasztych, Monika Miśkiewicz, Katarzyna Myśliwiec, Władysław Waltoś. Tego dnia zaśpiewaliśmy 11 kolęd z własnego repertuaru. Kolejną adoracją prowadzoną przez chór była adoracja grobu Chrystusa, która tradycyjnie odbywa się w Wielki Piątek (13 kwietnia). Pieśni pasyjne oraz recytacje wprowadziły zebranych w nastrój modlitewnej refleksji, a czytali je: Józefa Bryg, Stefan Miłoś, Monika Miśkiewicz, Katarzyna Myśliwiec oraz Władysław Waltoś.
Chór Emmanuel śpiewał również podczas 15 uroczystości parafialnych. W święto Matki Bożej Gromnicznej śpiewaliśmy podczas Mszy św. połączonej z uroczystym koncertem kolęd z udziałem Orkiestry Dętej WSK w Rzeszowie. Orkiestrę poprowadził Jan Bałchan, natomiast chórem dyrygowali Klemens Gudel i Roman Olszowy.
W dniu 9 maja Telewizja Rzeszów przeprowadziła z kościoła Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie transmisję uroczystej Mszy św. Chór Emmanuel śpiewał podczas tej niecodziennej liturgii prezentując pieśni: „Regina caeli”, „Wesel się ludu strapiony”, „Bogarodzica” oraz Anioł Pański”. Była to pierwsza relacja telewizyjna, z udziałem naszego chóru.
Innym znaczącym dla parafii wydarzeniem była konsekracja kościoła, która miała miejsce 28 października, w roku jubileuszu 25-lecia parafii. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał ks. bp Kazimierz Górny. Uczestnicząc w tej pięknej uroczystości, włączyliśmy się w modlitwę wspólnoty szczególnie poprzez śpiew. Na wejście zabrzmiała pieśń „Do św. Judy Tadeusza”, a podczas liturgii słowa „kanon „Alleluja”. W dalszej części Mszy św. śpiewaliśmy hymn „Błogosławiony”, „Chrystus Pan wczoraj i dziś”, z partią solową Władysława Waltosia. Na dziękczynienie zabrzmiał utwór „Laudate Dominum” – Chwalcie Pana.
Chór śpiewał ponadto podczas takich uroczystości parafialnych, jak np.: uroczystości Wielkiego Czwartku oraz Wielkiej Niedzieli (Msza św. rezurekcyjna), bierzmowanie.
Oprawę muzyczną Mszy św. chór wykonywał także podczas sakramentu chrztu córeczki naszych chórzystów Doroty i Leszka Gasztychów (4 marca) oraz ślubu syna naszej chórzystki pani Marii Sawickiej (21 lipca w kościele Św. Józefa w Łańcucie).
W dniu 21 lipca miało miejsce uroczyste spotkanie, na którym pożegnaliśmy dyrygenta naszego chóru pana Klemensa Gudela, który po ponad dwuletniej pracy zrezygnował z dyrygowania chórem. W imieniu zespołu słowa podziękowania złożyła pani prezes Józefa Bryg. Klemens Gudel na swoje miejsce zarekomendował pana Romana Olszowego  dotychczasowego asystenta, a zarazem chórzysty śpiewającego w tenorach.

Na pożegnanie Klemens Gudel wpisał się do kroniki chóru cytatem wiersza Leopolda Staffa:
„Najpiękniej ta piosenka śpiewa
Którą się w sen kołyszą drzewa
Kiedy w powiewie liść szeleści
I ucho jak milczenie pieści
Posłuchaj(cie) ze mną tego szumu
Wpiszę go Wam do albumu.”
Czytając ten cytat wspomnijcie niżej podpisanego,
który z Wami się trudził, ale warto było,
bo „ad maiorem Dei gloriam”!
Klemens Gudel
21.VII AD 2001.

10 września członkowie chóru Emmanuel wybrali zarząd na drugą już kadencję. Prezesem ponownie została pani Józefa Bryg, a Renata Biedka (alt), Marian Łukasiewicz (tenor) oraz Edward Sondej (bas) zostali członkami zarządu.

Copyright © 2024 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj