Działalność chóru Emmanuel w 2012 roku

W 2012 roku chór Emmanuel uczestniczył w siedmiu wydarzeniach o charakterze konkursu, przeglądu bądź koncertu pieśni chóralnej. Pierwszym takim wydarzeniem był II Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Został on zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury w Trzcianie 21 stycznia., Zaśpiewaliśmy trzy utwory: „Wśród nocnej ciszy”, „Pasterzu, pasterzu” oraz „Śpij Jezusie”. Partię solową pastorałki zaśpiewał Edward Sondej.
Kolejnym przeglądem, w którym wzięliśmy udział był XXII Przegląd Kolęd, który zorganizowany został przez chór Ave Maria z parafii M.B. Saletyńskiej w Rzeszowie 29 stycznia. W trakcie Mszy św. zaśpiewaliśmy pastorałkę „Dzieciątko się narodziło”, natomiast w ramach przeglądu: „W śród nocnej ciszy” oraz „Śpij Jezusie”.

W maju tego roku odbył się XII Podkarpacki Festiwal Seniorów "Seniorzy - wciąż młodzi twórczo". Chór Emmanuel został zaproszony do udziału przez Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale. Ze względu na regulamin tego festiwalu, wzięła w nim udział tylko starsza część chóru. Festiwal odbył się 26 maja na stadionie w Boguchwale, a następnie biorące w nim udział zespoły zostały zaproszone na poczęstunek do lokalnej szkoły.
Chór Ave Maria zaprosił nas na XIX Koncert Pieśni Maryjnych, który odbył się 27 maja. Występ poprzedziła Msza św., podczas której zaśpiewaliśmy (w trakcie komunii) „Anioł Pański”. W ramach koncertu zaprezentowaliśmy dwie pieśni: Modlitwa do Bogarodzicy oraz „Ave divino fior”. W tej drugiej pieśni partię solową zaśpiewały Marzena Wiśniewska oraz Lidia Biały.
Jak co roku, zostaliśmy zaproszeni przez parafię Świętej Rodziny w Rzeszowie do udziału w kolejnej edycji Przeglądu Pieśni Eucharystycznych. Była to już XIV edycja. Na zakończenie Mszy św. zaśpiewaliśmy „Laudate Dominu”. Na występ przygotowaliśmy dwie pieśni: „Ave verum Corpus oraz Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Druga z tych pieśni została zaaranżowana przez chórzystów chóru Emmanuel na podstawie włoskiego pierwowzoru pieśni „Aprite le porte a Cristo napisanej przez Marco Frisina na uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II.
Do tradycji chóru Emmanuel należy świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę poprzez wzięcie udziału we Mszy św. oraz zaprezentowanie okolicznościowego programu artystycznego. W trakcie liturgii Eucharystycznej zaśpiewaliśmy trzy pieśni. Następnie licznie zebranej publiczności zaprezentowaliśmy okolicznościowy program artystyczny, do którego teksty opracował Włodzimierz Stec, a czytali je Maria Rzucidło i Ryszard Paluch. W trakcie występu zaśpiewaliśmy: „Gaude Mater Polonia”, „O Panie któryś jest na niebie”, „My, Pierwsza Brygada”, „Polskie kwiaty”, „Maszerują strzelcy, maszerują”, „Moja Ojczyzno”, „Rota”, „Marsz, marsz Polonia”.
Ostatnim w tym roku udziałem chóru Emmanuel w przeglądach był występ w II Głogowskich Spotkaniach Chóralnych, który został zorganizowany przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Głogowie Młp. 18 listopada. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Pomimo dobrze wykonanych utworów nie udało nam się wywalczyć żadnej z nagród.
W 2012 roku parafia Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie przeżywała Misje święte, czas szczególnej obecności Chrystusa Odkupiciela, kierującego do nas wezwanie: „Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Podczas tych uroczystości nie mogło zabraknąć chóru Emmanuel. Śpiewaliśmy dwukrotnie, 27 i 28 października.
W trakcie 2012 roku chór wykonał oprawę muzyczną do 15 Mszy św. odprawianych w naszej parafii oraz 2 w innych parafiach. 15 stycznia uczestniczyliśmy w niedzielnej Mszy św. w Borku Starym, gdzie przybyliśmy na zaproszenie tamtejszego proboszcza. Mieliśmy okazję zaśpiewać przed cudownym obrazem Matki Boskiej Boreckiej.
Najpierw śpiewaliśmy podczas Eucharystii, a po jej zakończeniu zaprezentowaliśmy koncert kolędowy. Cztery kolędy zostały wykonane przy akompaniamencie skrzypcowym Lidii Biały oraz Marzeny Wiśniewskiej. W niedzielę 12 lutego gościliśmy w opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławie. Chór Emmanuel został zaproszony, aby zaśpiewać podczas uroczystości odnowienia ślubów monastycznych siostry Barbary Dendor. Podczas tej uroczystości zaśpiewaliśmy 6 pieśni, w tym jedną z akompaniamentem na skrzypcach Marzeny Wiśniewskiej. W naszej parafii śpiewaliśmy podczas takich uroczystości jak np: Środa Popielcowa, Wielki Czwartek, msza rezurekcyjna w Wielką Niedzielę, bierzmowanie, jubileusz 20-lecia działalności przedszkola „Świętej Rodziny”, drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Pod nieobecność Romana Olszowego w Wielką Niedzielę chórem Emmanuel dyrygowała Marzena Wiśniewska.
Chór przygotował i poprowadził 2 adoracje (adoracja żłóbka oraz adoracja grobu Pańskiego) oraz 4 procesje (w tym procesja w święto Bożego Ciała). Kontynuował także (zapoczątkowane w poprzednim roku) prowadzenie adoracji pierwszoczwartkowych.
Dużym wyróżnieniem było uhonorowanie pana Romana Olszowego indywidualną nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności, tym samym nasz dyrygent znalazł się wśród zacnego grona ludzi, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju kultury na Podkarpaciu.

Rok 2012 miał także smutne oblicze. 31 grudnia zmarła Zofia Barczak - wieloletnia chórzystka, która z chórem Emmanuel związana była od samego początku (tj. 1999 roku).

W dniu 16 stycznia 2012 roku rezygnację z pełnienia funkcji prezesa złożył Bogusław Litwin. W wyniku przeprowadzonych wyborów nowym prezesem został Włodzimierz Stec. W skład zarządu weszli ponadto: Leszek Gasztych, Janina Laskowska, Aleksander Nazimek, Maria Różańska, Maria Rzucidło. Funkcję skarbnika pełniła Aniela Mlaś. Od 2013 roku po wycofaniu się Anieli Mlaś z działalności chóru, funkcję tę pełni Maria Rzucidło.

Copyright © 2024 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj