Parafia

Parafia

Najważniejsze informacje o parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie

Juda TadeuszParafia pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie obejmuje obszar osiedla Kmity, ograniczony ulicami Hanasiewicza, Langiewicza, Akacjowej, Wyspiańskiego, Witosa.

     Historia parafii Św, Judy Tadeusza w Rzeszowie datuje sie od 5 września 1976 roku, kiedy to decyzją biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka (z inicjatywy ks. Józefa Sondeja, proboszcza parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie), odłączono część parafii i utworzono rektorat św. Judy Tadeusza. Obejmował on budowane ówcześnie nowe osiedle Gwardzistów (obecnie Kmity) wraz z przyległymi domkami jednorodzinnymi. Ponieważ władze nie wyrażały zgody na budowę nowego kościoła, zakupiono nieformalną umową budynek gospodarczy na ośmioarowej parceli przy ul. Wita Stwosza 44a, który po niewielkiej jego adaptacji został poświęcony przez bp Tadeusza Błaszkiewicza (5 września 1976 roku) na tymczasową kaplicę. Tego dnia o godz. 9 rano nastąpiło poświęcenie budynku gospodarczego na kaplicę przez ks. bpa Tadeusza Błaszkiewicza z Przemyśla. Na pierwszej mszy świetej obecnych było 35 osób z parafii Chrystusa Króla wraz z ks. proboszczem Józefem Sondejem i wikariuszem ks. Stanisławem Tomkowiczem z rodzicami i siostrą. Wydarzenie to wywołało ostrą reakcję władz państwowych z represjami włącznie. Już o godz. 18 po południu funkcjonariusze SB i MO dokonali najścia na kaplicę, wyłączając zasilanie prądu oraz inwigilując wiernych przybywających na msze święte. Adoracja Najśw. Sakramentu mająca na celu obronę kaplicy trwała w dzień i w nocy przez trzy tygodnie. Osoby zaangażowane w tworzenie kościoła zostały ukarane przez sądy i kolegia. Efektem działań zmierzających do utworzenia na osiedlu Staroniwa (obecnie Kmity) parafii był wyrok 1 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz dotkliwa kara finansowa dla księdza

     W 1978 roku budynek został adaptowany na kaplicę, a w 1979 miało miejsce erygowanie parafii z rektoratu. Choć duszpasterstwo odbywało sie bez zezwolenia ówczesnych władz, to sukcesywnie postępowały prace przy modernizacji kaplicy parafialnej. W 1981 r. w Polsce wprowadzony został stan wojenny. Pomimo nasilenia się represji ze strony władz państwowych, w 1982 roku została zakupiona działka pod budowę nowego kościoła, postawiono krzyż i rozpoczęto zakupy materiałów budowlanych. Po wielu staraniach w 1984 parafia pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie uzyskała zezwolenie władz na budowę nowej świątyni i niemal natychmiast przystąpiono do prac budowlanych. Nowy budynek kościoła parafialnego zlokalizowany został na działce przy ul. Wita Stwosza 31.

     W roku 1990 miało miejsce poświęcenie przez bp-a Ignacego Tokarczuka dolnego kościoła oraz obiektów towarzyszących. W kolejnych latach poświęcona została dzwonnica (1991 – bp Edward Białogłowski) oraz kościół górny (1992 – bp Kazimierz Górny). Konsekracja kościoła miała miejsce 28.10.2001 r., a dokonał jej bp Kazimierz Górny.

W styczniu 1996 roku wędrująca po Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej zawitała do parafii św. Judy Tadeusza.

W styczniu 1999 roku założony został chór parafialny, który przyjął nazwę Emmanuel.

Do ważniejszych dat związanych z parafią pw. św. Judy Tadeusza w rozpoczynającym się XXI wieku należą:

  • Konsekracja kościoła św. Judy Tadeusza w Rzeszowie - 28.X.2001
  • Uroczystość nawiedzenia Matki Bożej w kopii cudownego obrazu jasnogórskiego - 25/26.VII.2002
  • Poświęcenie kaplicy Miłosierdzia Bożego - 2003 r.
  • Jubileusz 30-lecia Parafii oraz zawierzenie Parafii i Rodzin Najświętszemu Sercu Pana Jezusa - 28-29.X.2006

Czytaj więcej http://judatadeusz.rzeszow.pl/

Powrót do głównej strony

Copyright © 2024 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj