Działalność chóru Emmanuel w 2019 roku

Rok 2019 należał do bardzo udanego dla chóru Emmanuel. Zapisał się dwoma znaczącymi wydarzeniami, do których zaliczyć można:

  • Uroczystość 20-lecia działalności chóru Emmanuel,
  • Nagrodę w postaci III miejsca w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo zorganizowanym przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Rzeszowie.

Chór wziął udział w trzech przeglądach pieśni religijnych oraz jednym konkursie. Ponadto zaprezentował trzy koncerty w formie okolicznościowych programów słowno-muzycznych. Były to adoracje Dzieciątka Jezus w żłóbku, Chrystusa w grobie oraz koncert z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Również podtrzymywaliśmy tradycję comiesięcznych adoracji prowadzonych w każdy pierwszy czwartek miesiąca, jak też śpiewaliśmy przy czterech ołtarzach podczas procesy Bożego Ciała.

Okolicznościowa uroczystość XX-lecia działalności chóru Emmanuel odbyła się 19 maja w kościele Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. Zostaliśmy zaszczyceni przez ks. bp. Józefa Górnego, który osobiście koncelebrował okolicznościową Msze św. i wysłuchał całego przygotowanego koncertu. W trakcie uroczystości 15 chórzystów Emmanuela zostało nagrodzonych Odznakami Honorowymi Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Otrzymali je: brązowe – M. Rzucidło, W. Stec; srebrne – J. Drozd, A. Nazimek, A. Zięba; złote – C. Batóg, M. Chmiel, L. Gasztych, J. Laskowska, L. Matłosz, G. Migut, M. Różańska, M. Sawicka, W. Waltoś. Nasz dyrygent Pan Roman Olszowy został uhonorowany Odznaką Złotą z Wieńcem Laurowym. Ponadto księża opiekujący się chórem również zostali uhonorowani: ks. J. Stanowski złotą odznaką, a ks. S. Tomkowicz – srebrną. Chór Emmanuel zaprezentował licznie zebranym gościom i parafianom pięć pieśni: Emmanuel, Ave divino fior, Modlitwa kapłana, Modlitwa, Anioł Pański. W uroczystości wzięły również udział zaprzyjaźnione chóry: Sancta Familia, Kantylena oraz Ave Maria, które również zaśpiewały po dwie pieśni ze swojego repertuaru. Na zakończenie koncertu połączone chóry zaśpiewały przy akompaniamencie organowym Alleluja (Heandla) oraz Laudate Dominum. Po koncercie przedstawiciele chórów złożyli chórzystom Emmanuela okolicznościowe życzenia. Życzenia napłynęły także od lokalnych władz: Wojewody Rzeszowskiego –pani Ewy Leniart oraz Prezydenta Rzeszowa – pana Tadeusza Ferenca, pani poseł Haliny Szydełko, Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Rzeszowie, dyrektora WDK w Rzeszowie. Uroczystość zakończyło spotkanie towarzyskie chórzystów i zaproszonych gości.

Warto podkreślić, że poziom artystyczny chóru został dostrzeżony i doceniony przez ks. Wiesława Matyskiewicza, który zaprosił nasz chór do udziału w uroczystościach odpustowych w Hucie Polańskiej. Wyjazd, który miał miejsce 7 lipca został w całości sfinansowany przez ks. Matyskiewicza. Huta Polańska to mała zapomniana już wioska w Beskidzie Niskim, w której raz w roku odbywa się odpust gromadzący dawnych mieszkańców i turystów. Zniszczony w czasie II wojny światowej kościół został odbudowany z inicjatywy nieżyjącego już ks. Jana Delekty, a zapoczątkowana tradycja odpustów jest podtrzymywana przez bp. Kazimierza Górnego. W trakcie uroczystości odpustowych zaśpiewaliśmy osiem pieśni ze swojego repertuaru. Uroczystościom przewodniczył ks. Bp. Edward Białogłowski, a opiekunem pielgrzymki był ks. Józef Stanowski.
W drodze powrotnej mieliśmy okazję modlić się w kościele w Dukli, gdzie spoczywają relikwie św. Jana z Dukli.

W tym roku mieliśmy okazję udać się z pielgrzymką na Święty Krzyż, bowiem zostaliśmy zaproszenie przez chór Kantylena do wspólnego pielgrzymowania do tego miejsca. Pielgrzymka miała miejsce 31 lipca i wzięło w niej udział (oprócz dyrygenta Romana Olszowego) 10 chórzystów Emmanuela. W trakcie pielgrzymki zapoznaliśmy się z historiąre likwii oraz sanktuarium. Mieliśmy okazję modlić się w kaplicy Relikwii Krzyża Świętego, a także zaśpiewaliśmy pieśń „Stary krzyż”. Zostaliśmy także pobłogosławieni relikwiami Krzyża Świętego.

Udział chóru w konkursach i przeglądach
1. XXIX Przegląd Kolęd w kościele Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie - 6.01.2019 r.
2. IX Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Dzieciątko się Narodziło” zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury w Trzcianie. Koncert odbył się w Błędowej Zgłobieńskiej - 26.01.2019 r.
3. XXVI Koncert Pieśni Maryjnych w kościele Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie - 5.05.2019 r.
4. XXIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej Cantate Deo zorganizowany przez Polski Związek Chórów i Orkiestr - Rzeszów 14.06.2019 r. (3 miejsce).

Koncerty i adoracje w formie okolicznościowych programów słowno-muzycznych
1. Koncert/adoracja z rozważaniami poetyckimi przy żłóbku Dzieciątka Jezus - kościół Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie - 27.01.2015
2. Koncert/adoracja z rozważaniami poetyckimi przy Grobie Chrystusa - kościół Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie - 19.04.2015 r.
3. Koncert z okazji jubileuszu 20-lecia chóru Emmanuel - 19.05.2019 r.
4. Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości - 11.11.2019 r. kościół Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie.

Copyright © 2024 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj