Działalność chóru Emmanuel w 2006 roku

Początek roku kalendarzowego, to okres śpiewania kolęd i pastorałek. Pierwszym koncertem dla chóru Emmanuel były XII Spotkanie Chórów Parafialnych z Kolędą, które odbyły się 14 stycznia w Katedrze Rzeszowskiej. Miały one szczególne znaczenie, gdyż tego dnia po raz pierwszy w historii diecezji rzeszowskiej odbyła się uroczystość wręczenia orderów Salus Christidelium Suprema Lex i dyplomów „Bene Merenti” zasłużonym dla diecezji dyrygentom. Wśród siedmiu wyróżnionych osób znaleźli się także Roman Olszowy – obecny dyrygent oraz Klemens Gudel - były dyrygent chóru Emmanuel. Koncert poprzedziła Msza św., podczas której w jej częściach śpiewały poszczególne chóry biorące udział w koncercie. Chór Emmanuel zaśpiewał „Dzieciątko się narodziło” oraz „Adeste fideles”, natomiast w ramach koncertu „Mam ja skarb” i „Śpij Jezusie”.
Dzień później chór Emmanuel pojechał do Kolbuszowej, aby wziąć udział w Koncercie Kolęd, który odbył się w kościele p.w. Świętego Brata Alberta. Uroczystą Mszę św. koncelebrował ks. biskup Edward Białogłowski, a koncertu wysłuchali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. W trakcie Mszy św. chór Emmanuel zaśpiewał „Pasterzu, pasterzu”, natomiast w ramach występu koncertowego: „Adeste fideles”, „Święta Panienka syna kołysała”, „Mam ja skarb” oraz „Śpij Jezusie”.
W okresie bożonarodzeniowym chór Emmanuel wziął także udział w Przeglądzie Kolęd, jaki odbył się 28 stycznia w kościele M.B. Saletyńskiej. Okres bożonarodzeniowy zakończyła przygotowana przez chór adoracja żłóbka. „Rodzina w sercu Jezusa”, to hasło na szopce w naszym kościele oraz temat przewodni adoracji. Temat ten nawiązywał do hasła przewodniego w diecezji rzeszowskiej na rok 2006 - „Rok nadziei pokładanej przez rodzinę w Najświętszym Sercu Jezusowym”. Teksty adoracji opracowały: Zofia Barczak, Renata Biedka i Dorota Gasztych, a czytał je Zdzisław Szostek. Po zakończeniu adoracji, w dolnym kościele, miało miejsce spotkanie opłatkowe.
Miłą niespodzianką było zaproszenie naszego chóru na Koncert Majowy „Regina caeli” w Krośnie, który odbył się 21 maja 2006 roku. Koncert poprzedziła Msza św., w ramach której chór Emmanuel zaśpiewał: „Pieśnią wesela”, „Alleluja chwalcie Pana”, „Emmanuel”, Laudate Dominum, a także Alleluja z wersetem. Następnie odbył się koncert, podczas którego zaprezentowaliśmy utwory maryjne: „Sancta Maria”, „Bogarodzica”, „Dzwon”, Ave divino fior” z partią solową Władysława Waltosia, „Modlitwa do Bogarodzicy”, „Anioł Pański” oraz „Modlitwa kapłana”.

Jak co roku, w czerwcu otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w Przeglądzie Pieśni Eucharystycznych w parafii Świętej Rodziny w Rzeszowie. Jego organizatorem był chór „Sancta Familia”, który uroczyście świętował dwudziestą rocznicę działalności. Przegląd odbył się 4 czerwca. Chór Emmanuel zaprezentował dwie pieśni: „Emmanuel” oraz „Alleluja chwalcie Pana”.
W dniach od 17 do 18 czerwca 2006 r. (sobota) chór Emmanuel udał się z pielgrzymką do Matki Boskiej Kazimierskiej. Pierwszy dzień wyjazdu zwierał w programie jedynie zwiedzanie miejscowości i zabytków, takich jak: Kozłówka, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy, Nałęczów. Drugiego dnia (18.06.2006 – niedziela) uczestniczyliśmy we Mszy świętej w kazimierskim kościele ojców Franciszkanów, w trakcie której zaśpiewaliśmy: „Anioł Pański”, „Ślubowanie”, „Umiłowałeś nas do końca” oraz „Laudate Dominum”. Po Mszy św. w ramach dodatkowego występu chór zaprezentował: Modlitwa kapłana, Sancta Maria, Emmanuel, „Modlitwa do Bogarodzicy”, „Alleluja, chwalcie Pana”. Nasz śpiew spodobał się słuchaczom, co przejawiło się słowami uznania. W drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej w Wąwolnicy.
W drugą pielgrzymkę chór wybrał się na uroczystości odpustowe Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu (2 lipca 2006 r). W trakcie uroczystości śpiewaliśmy pieśni: Anioł Pański”, „Emmanuel”, „Serce Zbawiciela”, „W sakramencie utajony” „Laudate Dominum”, „Modlitwa kapłana”, a po odmówieniu Nowenny rzymskiej do Matki Bożej Nieustającej Pomocy śpiewaliśmy ku jej czci.

W 2006 roku chór Emmanuel wziął udział w dwóch uroczystościach o charakterze świeckim. Pierwszą z tych uroczystości był koncert, który odbył się 26 maja w Rzeszowskim Ratuszu. Na zaproszenie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie nasz chór uczestniczył w koncercie w ratuszu. Okazją do występu był przyjazd delegacji greckiego miasta Lamia. Na jej czele stał szef tamtejszej Polonii pan Kristof Kaforos. Do Rzeszowa przyjechał również chór, który w ramach wymiany kulturalnej naszych miast przyjechał, aby koncertować na Uniwersytecie Rzeszowskim. W Rzeszowskim Ratuszu zorganizowano występ trzech chórów. Koncert poprowadził były nasz dyrygent pan Klemens Gudel. W ramach koncertu zaśpiewaliśmy: „Modlitwa kapłana”, „Anioł Pański”, „Modlitwa do Bogaroszicy”, Sancta Maria”, „Emmanuel”, Ave divino fior”. Po koncercie zostaliśmy zaproszeni na okolicznościowy bankiet.
W 67 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji poległych żołnierzy Wojska Polskiego. Udział w tej patriotycznej uroczystości wzięły władze miasta, poczty sztandarowe, harcerze, młodzież i mieszkańcy Rzeszowa. Chór Emmanuel został zaproszony do wykonania oprawy muzycznej tej uroczystości. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. bp Edward Białogłowski. Msza św. rozpoczęła się pieśnią patriotyczną „O Panie któryś jest na niebie”. Werset Alleluja zaśpiewał solo Władysław Waltoś. W trakcie liturgii zabrzmiały w naszym wykonaniu pieśni: „Modlitwa do Bogarodzicy”, „Umiłowałeś nas do końca”, Modlitwa kapłana”. Po Mszy nastąpiło modlitewne przejście uczestników uroczystości ze zniczami, które wiodło ulicami: 3-go Maja, Zamkowa, płk L. Lisa-Kuli pod Krzyż Ofiar Komunizmu na Placu Śreniawitów.
2 października 2006 roku rezygnację z funkcji prezesa chóru Emmanuel złożyła Renata Biedka. W imieniu chóru podziękowanie za pracę w chórze złożyli Władysław Waltoś, Maria Różańska, Tadeusz Rogoziński oraz dyrygent Roman Olszowy (wręczył pani Renacie 25 bordowych róż). Pani prezes poczęstowała wszystkich szampanem oraz tortem. Tego dnia wybrano nowy zarząd w składzie: Prezes – Maria Różańska; Zastępcy: Tadeusz Rogoziński, Lucyna Matłosz; Sekretarz-Skarbnik: Janina Kwaśny; Zarząd: Maria Sawicka, Józef Drozd, Leszek Gasztych. Wybrano także Radę Programową w składzie: Maria Różańska – soprany, Renata Biedka – alty, Małgorzata Micał – alty, Władysław Waltoś – tenory, Stanisław Martuszewski – basy.

Copyright © 2024 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj