Działalność chóru Emmanuel w 2010 roku

2010
Rok 2010 rozpoczął się dla chóru Emmanuel od znaczącego wydarzenia, jakim była pielgrzymka do Kalisza, podczas której uczestniczyliśmy w konferencji oraz spotkaniu modlitewnym w intencji rodzin i obrony życia poczętego „O rodzinnych relacjach i o darze życia w blasku Bożego Narodzenia”. Udział w tym wydarzeniu związany był również z wykonaniem oprawy muzycznej Mszy św. w Bazylice Świętego Józefa w Kaliszu, która transmitowana była przez telewizję Trwam oraz Radio Maryja. Za pośrednictwem łączy satelitarnych uroczystość oglądać więc można było w najdalszych zakątkach świata. Chór śpiewał zarówno w czasie Mszy św., jak również w części seminaryjnej. Wśród 38 księży i biskupów koncelebrujących Mszę św. był także ks. Karol Pytraczyk, opiekun chóru Emmanuel z parafii Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. W imieniu chóru Emmanuel, na ołtarzu dary serca złożyła Lucyna Matłosz. Podczas uroczystości chór Emmanuel zaśpiewał osiem pieśni (kolęd): „Mam ja skarb”, „Już pasterze”, „Dziecino Święta”, „Z niebiosów Ojcze”, „Adeste fideles”, „Święta Panienka”, „Dzieciątko się narodziło” oraz „Śpij Jezusie”.

W kolejną pielgrzymkę udaliśmy się 12 września, a celem była Częstochowa. W organizację pielgrzymki szczególnie zaangażowali się Bogusław Litwin oraz Zofia Barczak. Duchowym opiekunem był ks. Stanisław Tomkowicz. W intencji członków chóru Emmanuel i ich rodzin została odprawiona Msza św. o godz. 12. Dostąpiliśmy zaszczytu śpiewania dla Czarnej Madonny z chóru Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej. Zaśpiewaliśmy: „Modlitwa do Bogarodzicy”, „Anioł Pański”, „Wszystkie trony niebieskie”, „Jezu zostań w nas”, „Laudate Dominum”. Po Mszy św. ks. Stanisław Tomkowicz poprowadził drogę krzyżową wzdłuż Jasnogórskich Wałów. Do prowadzonej przez nasz chór drogi krzyżowej dołączyła spora grupa turystów. Na zakończenie odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego przy pomniku Jana Pawła II. Powrót do Rzeszowa upłynął nam na wspólnym śpiewie. W 2010 roku chór Emmanuel zaprezentował się podczas czterech przeglądów pieśni religijnej oraz koncercie z okazji jubileuszu 10-lecia działalności chóru Kantylena. Pierwszy z przeglądów miał miejsce 16 stycznia 2010 r., kiedy to w Katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie odbyło się XVI Spotkanie Chórów Parafialnych z Kolędą. W trakcie Mszy świętej chór Emmanuel zaśpiewał: „Miasto betlejemskie” i „Adeste fideles”, natomiast w koncercie wykonał: „Śpij Jezusie” oraz „Mam ja skarb”. Honorowymi gośćmi przeglądu byli: ks. bp Edward Białogłowski oraz ks. Stanisław Mac.

Następnego dnia (17 stycznia) adorowaliśmy żłóbek. Zebranym w kościele parafianom zaprezentowaliśmy program słowno-muzyczny, w ramach którego zaśpiewaliśmy 10 kolęd. Koncert zakończyliśmy wykonaniem razem z wiernymi kolędy „Bóg się rodzi”. W niedzielę 24 stycznia gościliśmy w parafii Staroniwa, gdzie w tamtejszym kościele zaprezentowaliśmy nasz bożonarodzeniowy program.
Tego samego dnia wystąpiliśmy kolejny raz. Wzięliśmy udział w V Przeglądzie Kolędowym „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, który odbył się 24 stycznia w sali widowiskowej Domu Kultury w Tyczynie. Koncert poprzedziła Msza święta w kościele parafialnym z udziałem wszystkich chórów. W koncercie zaśpiewaliśmy „Śpij Jezusie” oraz „Mały perkusista”.
Bardzo ważnym wydarzeniem o charakterze artystycznym był udział chóru w XIV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo”. Koncert odbył się w kościele Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie w dniach 21-22 maja 2010 roku. Był to ostatni z festiwali „Cantate Deo”, jaki odbył się w naszym kościele parafialnym. W kolejnych latach festiwal ten odbywał się już będzie w innych miejscach. Chór Emmanuel wystąpił w dniu 21 maja i wykonał: „Emmanuel”, „Agnus Dei”, „Wieczny Gród”. Za wykonanie tych pieśni otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii chórów parafialnych.
Chór Emmanuel śpiewał także w kościele Świętej Rodziny podczas XII Przeglądu Pieśni Eucharystycznych, który odbył się 6 czerwca 2010 roku. Wykonaliśmy pieśni: „Veni Jesu”, „Agnus Dei”, „Czego chcesz od nas Panie”.
Tego roku przypadła okrągła rocznica bitwy pod Grunwaldem. W Bratkowicach uczczono rocznicę tych wydarzeń poprzez zorganizowanie obchodów 600-lecia bitwy, a uroczystość została połączona z setną rocznicą poświęcenia kapliczki-pomnika ufundowanej dla uczczenia zwycięstwa wojsk polskich. Uroczystość w Bratkowicach odbyła się w niedzielę 11 lipca, a rozpoczęła uroczystą Mszą świętą w kościele p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Bratkowicach. Podczas Mszy św. zaśpiewaliśmy: „Redemptoris Mater”, „O Panie, któryś jest na niebie”, „Rota”, „Alleluja” (kanon), „Veni Jesu”, „Jezu zostań w nas”, „Boże, coś Polskę” oraz „Laudate Dominum”. Po Mszy św., we wspólnym kolorowym pochodzie przeszliśmy pod pomnik-kapliczkę, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Pod pomnikiem chór zaśpiewał „Bogarodzico”. Po zakończeniu części oficjalnej, zostaliśmy zaproszeni na okolicznościową wystawę lokalnych artystów plastyków oraz uroczysty obiad.
W 2010 roku, 10-lecie działalności obchodził zaprzyjaźniony chór Kantylena, którym również dyryguje Roman Olszowy. Zostaliśmy zaproszeni na tę uroczystość, która odbyła się 17 października. W koncercie zaśpiewaliśmy: „Modlitwa do Bogarodzicy”, oraz „Czego chcesz od nas Panie”.
Istotną działalnością o charakterze religijnym są adoracje oraz procesje przygotowywane i prowadzone przez chórzystki i chórzystów. W 2010 roku takich wydarzeń było siedem. Oprócz adoracji żłóbka (17 stycznia), były to: Droga krzyżowa (19 marca), Adoracja grobu Pańskiego (2 kwietnia), Koncert pieśni patriotycznych (2 maja), Adoracja Krzyża (20 września), Czuwanie Fatimskie (17 października), Koncert pieśni patriotycznych (11 listopada).

W 2010 roku chór Emmanuel śpiewał również podczas uroczystości odbywających się poza rodzimą parafią. Oprócz opraw muzycznych wykonywanych w ramach pielgrzymek były to: Msza św. w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Staroniwie (24 stycznia 2010 r.) oraz uroczystości odpustowe ku czci ojca Pio w Terliczce (23 września). Do Terliczki pojechaliśmy na zaproszenie oo. Kapucynów, aby zaśpiewać podczas 100-nej rocznicy święceń kapłańskich ojca Pio. Zaśpiewaliśmy: „O Ojcze Pio”, „Laudate Dominum”, „Byłeś wśród nas”. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup ordynariusz Kazimierz Górny.
Dla chóru parafialnego śpiewanie w macierzystej parafii jest istotną częścią jego aktywności. Nasz chór 20-krotnie przygotowywał oprawę muzyczną Mszy św. oraz różnych uroczystości parafialnych. Wymienić można takie jak: Msza św. w Wielki Czwartek (1 kwietnia) – dyrygował Edward Sondej, Wielkanocny Poniedziałek (5 kwietnia), 2 oraz 3 maja, uroczystości bierzmowania (4 maja), Msza św. w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz św. Judy Tadeusza (28 października), a także Chrystusa Króla (21 listopada) i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia).
Na przestrzeni roku, nasz chór śpiewał podczas trzech Mszy św. ślubnych. Były to msze: 10 kwietnia, 4 września (ślub córki Jacka Pelca), 10 października (ślub syna Marii Rzucidło).
Od początku 2010 roku nasz chór ma własną stronę internetową, na której można przeczytać najważniejsze informacje o nim oraz jego występach. Znajduje się tam także galeria zdjęć z wydarzeń, w których wziął udział. Stronę prowadzi Włodzimierz Stec.
Również w tym roku została obroniona praca magisterska “Kultura muzyczna parafii św. Judy Tadeusza w Rzeszowie w latach 1979  2009”, w której to znalazło się wiele informacji o działalności naszego chóru. Praca została napisana przez Marzenę Wiśniewską pod kierunkiem naukowym ks. dr-a T. Bratkowskiego (Wydział Pedagogiczno  Artystyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego). Warto zauważyć, że pani Marzena kilkakrotnie akompaniowała na skrzypcach podczas naszych występów.
Od tego roku, z inicjatywy prezesa chóru Bogusława Litwina przed każda próbą chórzyści Emmanuela odmawiają ułożoną w tym celu modlitwę.
W 2010 roku chór Emmanuel odbył dwie pielgrzymki oraz 42 razy śpiewał podczas występów o różnym charakterze. Były to: konkursy i przeglądy pieśni religijnej (5), Msze św. w macierzystej parafii (20), poza parafią (4), adoracje i procesje (7), śpiew podczas uroczystości państwowych (1), śluby (3), pogrzeby (1), inne wydarzenia (1).

 

 

Copyright © 2024 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj