Byli wśród nas

 

Klemens Gudel (1931 - 2006)

Urodził się 15 marca 1931 r. w Toruniu w rodzinie o tradycjach muzycznych. Ukończył szkoły muzyczne w klasie fortepianu, wiolonczeli oraz organów. Wybitny muzyk, pedagog, organista, wychowawca wielu pokoleń uzdolnionej muzycznie młodzieży. Po ukończeniu studiów w krakowskiej Akademii Muzycznej pracował jako pedagog i nauczyciel gry na organach w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. Koncertował w wielu krajach Europy, był także współtwórcą Letnich Koncertów Organowych w Leżajsku. W 1964 roku podjął pracę nauczyciela w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie (do 1999 r.), klasy organów historii muzyki, form muzycznych folkloru, harmonii i kontrapunktu.

Jego uczniowie brali udział w recitalach organowych i konkursach, zdobywając wysokie lokaty. Równocześnie prowadził aktywną działalność artystyczną koncertując w kraju i za granicą (m.in. w Austrii, Szwajcarii, Włoszech, na Ukrainie). Był także akompaniatorem w recitalach wokalnoorganowych.

Działał w Stowarzyszeniu Polskich Artystów Muzyków, a w ostatnich latach był jednym z prezesów oddziału. W 1968 roku objął stanowisko kierownika literackiego Filharmonii Rzeszowskiej; wygłaszał prelekcje, prowadził audycje muzyczne, przygotowywał koncerty. Klemens Gudel przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą (późniejszym papieżem Janem Pawłem II), uczestnicząc z nim we wspólnych wyprawach górskich. Karol Wojtyła jako arcybiskup krakowski w 1969 r. udzielił Klemensowi Gudlowi sakramentu małżeństwa w katedrze wawelskiej.

Od 1995 roku rozpoczął pracę z amatorskimi chórami kościelnymi oraz scholą gregoriańską w Studium Organistowskim. Był współzałożycielem chóru przy kościele garnizonowym, dyrygentem chóru „Soli Deo” przy kościele farnym w Rzeszowie oraz pierwszym dyrygentem chóru „Emanuel” w parafii Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. W 2000 roku połączone chóry wystąpiły na audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie.

Za swoją działalność został wyróżniony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1989), medalem i dyplomem „Człowiek Roku – 1995”, nadanym przez Amerykański Instytut Biograficzny za działalność umuzykalniającą; medalem i dyplomem nadanym przez Międzynarodowe Centrum Biograficzne w Cambridge za popularyzowanie muzyki; dyplomem „Bene Merengi” od biskupa rzeszowskiego za ofiarną służbę dla Kościoła.

Klemens Gudel został w 2006 roku uhonorowany Nagrodą Miasta Rzeszowa I stopnia za całokształt pracy pedagogicznej i artystycznej oraz upowszechnianie kultury muzycznej. Zginął w wypadku samochodowym 21.10.2006 roku.


Marian Łukasiewicz

Był jednym z najdłużej śpiewających chórzystów chóru Emmanuel. Śpiewać na chwałę Bogu zaczął wkrótce po tym jak została powołana parafia Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie i zawiązał się chór parafialny (koniec lat 70- XX w.). Jednak w małym zatłoczonym, adaptowanym na potrzeby kościoła obiekcie nie było miejsca by chór mógł śpiewać podczas Mszy św. Kiedy więc w pobliskiej parafii Św. Rodziny powstał chór Santa Familia (1986 r.) dołączyli do niego wszyscy chórzyści z kościoła Św. Judy Tadeusza, w tym Marian Łukasiewicz. Był jednym z inicjatorów przywrócenia działalności chóru w macierzystej parafii (w styczniu 1999 r.). Śpiewał w tenorach, będąc podporą tego głosu. Od 2001 do 2006 r. aktywnie działał w zarządzie chóru. Był bardzo lubianym i szanowanym chórzystą. W chórze Emmanuel śpiewał do końca 2012 r., kiedy to z powodów zdrowotnych musiał zaprzestać aktywnego uczestnictwa w działalności chóru. Jednak z chórem był sentymentalnie związany do końca. Był stałym słuchaczem koncertów i adoracji przygotowywanych przez chór Emmanuel. Swoje życie zawodowe związał z koleją. Do czasu przejścia na emeryturę był maszynistą kierującym parowozami i elektrowozami.


Jacek Pelc (1947 - 2014)

urodził się 30.04.1947 r. Ukończył Szkołę Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. Przez 30 lat był zawodowym strażakiem, komendantem Kolejowej Straży Pożarnej, a następnie Lotniskowej Straży Pożarnej. Na emeryturę przeszedł w 1999 r. Z chórem Emmanuel związany był od samego początku. Śpiewał w basach w latach 1999 - 2014. Wielokrotnie razem ze swoją żoną Józefą pielgrzymował wspólnie z chórem do miejsc kultu religijnego. Był bardzo lubianym chórzystą. Jeszcze w przeddzień choroby przygotowywał się z nami do występów. 21.10.2014 r. doznał udaru mózgu i zapadł w śpiączkę, z której nigdy już się nie wybudził.


Edward Sondej (1934 - 2021)

Urodził się we Francji w roku 1934. Wkrótce jego rodzina przeprowadziła się do Polski, najpierw osiedlając się w województwie stanisławowskim (obecnie Ukraina), skąd w 1943 r. przeniosła się do Rzeszowa. Po ukończeniu studiów został nauczycielem muzyki: w Liceum Ogólnokształcącym nr III w Rzeszowie oraz Zespole Szkół Muzycznych nr 1 (1974-1978). Był również wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Pełnił także funkcję dyrektora Filharmonii Rzeszowskiej. W chórze Emmanuel śpiewał w basach, w latach 1999 - 2005. Udzielał się także w charakterze dyrygenta, prowadząc część prób, jak też dyrygując w zastępstwie chórem podczas różnych uroczystości. Śpiewał także solowe partie basowe. Po zakończeniu aktywnego uczestnictwa w chórze Emmanuel, do końca pozostał jego sympatykiem. Zmarł 25 grudnia 2021 r.


Józef Szafran

W dniu 3.02.2018 r. odszedł do Pana - nasz kolega - śp. Józef Szafran. Przygodę ze śpiewem rozpoczął w chórze kościoła farnego w Rzeszowie jeszcze w latach 80-tych. Po przejściu na emeryturę kontynuował pasję śpiewania. Śpiewał basem w chórach Emmanuel oraz Kantylena. Do chóru Emmanuel należał w latach 2007 - 2011. Przez kilka lat walczył z nowotworem. Pomimo tego nadal śpiewał. W trakcie Mszy św. pogrzebowej, którą odprawiona została w kaplicy cmentarnej na cmentarzu Wilkowyja zaśpiewały połączone chóry Kantylena oraz Emmanuel.


Zofia Szubryt (27.12.1936 - 18.08.2021)

Całe swoje życie zawodowe spędziła na Śląsku. Pracowała jako ekspedientka w sklepie. Do Rzeszowa przyjechała po przejściu na emeryturę. Kiedy ksiądz Stanisław Tomkowicz tworzył w parafii Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie chór, Zofia znalazła się wśród jego założycielek. W chórze Emmanuel śpiewała przez 7 lat w altach. Ze względu zdrowotnych w 2006 roku zaprzestała aktywności w chórze, pozostając sympatykiem chóru do końca.


Władysław Waltoś (1932 - 2024)

Urodził się 6.09.1932 roku w Rudnej Wielkiej. Szkołę średnią ukończył w Przemyślu, a Studium Reklamy i Handlu w Warszawie. Od dzieciństwa pasjonował go śpiew, szczególnie pieśni klasyczne i operetkowe. Śpiewu uczył się u prof. Świerzawskiej (3 lata) i u prof. Rolewicza w Krakowie (3 lata). Uzyskał dyplom śpiewaka pierwszej kategorii solistów wokalistów, uprawniający do śpiewu w teatrach muzycznych i estradach. Był laureatem wielu konkursów wojewódzkich i ogólnopolskich. Występował jako solista w wielu miastach Polski, a także za granicą (Węgry, Czechosłowacja, Dania, Holandia, Szwecja i Ukraina).
Drugą pasją Władysława Waltosia było malarstwo farbami olejnymi. Główny motyw to pejzaże. Jego talent ujawnia się też w pisaniu poezji, która to pasja szczególnie ujawniła się po przejściu na emeryturę. Opublikował 2 tomiki wierszy. W 2008 roku obchodził 60-lecie pracy artystycznej. Uroczysty benefis miał miejsce w Klubie "Gwarek" na rzeszowskim Osiedlu Kmity. Był aktywnym członkiem Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie.

Aktywnością muzyczną w parafii Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie Władysław Waltoś rozpoczął jeszcze w latach 70-tych XX wieku, kiedy to 17-osobowa grupa zapaleńców chcących śpiewać założyła chór. Jednak bardzo trudne warunki lokalowe w małym adaptowanym budynku gospodarczym w którym mieścił się kościół nie umożliwiały działania i rozwoju. Kiedy na sąsiednim osiedlu erygowana została parafia p.w. Świętej Rodziny, do powstającego tam chóru dołączyli wszyscy chórzyści z parafii Św. Judy Tadeusza, w tym także Władysław.
Ponownie w parafii Św. Judy Tadeusza chór został założony w styczniu 1999 roku, a Władysław był jednym z chórzystów założycieli. W trakcei wieloletniej aktywności, śpiewając w chórze Emmanuel, uczestniczył w wielu różnego rodzaju wydarzeniach artystycznych, w tym m.in. Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Deo", przyczyniając się do zdobycia nagród, 3-krotnie II miejsce (2004, 2005 i 2007), III miejsce w 2019 r. oraz wyróżnienia w 2001 i 2010. Ponadto w 2011 r. chór zajął II miejsce w "Konkursie Kolęd i Pastorałek" w Zabratówce. Wielokrotnie pielgrzymował do miejsc kultu religijnego, podczas których chór wykonywał oprawy muzyczne do uroczystości religijnych bądź państwowych. Brał udział w nagraniu przez chór Emmanuel trzech płyt z kolędami, natomiast w 2009 roku, wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej oraz połączonymi chórami, uczestniczył w nagraniu płyty "Polskie Pieśni Patriotyczne".
Jego działalność chóralna nie ograniczała się jedynie do chóru Emmanuel. Śpiewał również w chórze Santa Familia, Kantylena oraz działającym przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie chórze Collegium Musicum. Aktywny udział w działalności w chórze Emmanuel Władysław Waltoś zakończył w 2014 roku, choć jeszcze do 2019 incydentalnie wspierał chór swoim głosem śpiewając przy okazji różnych występów i uroczystości.


Czesław Worosz

W lipcu 2023 r. odszedł do Boga Czesław Worosz, który w Chórze Emmanuel śpiewał od 2004 do 2014 roku. Chór Emmanuel uczestniczył w ostatniej drodze śp. Czesława, m.in. śpiewając w trakcie Mszy św. pogrzebowej.

Copyright © 2025 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj