Działalność chóru Emmanuel w 2022 roku

Rok 2022 był szczególnym czasem. Z jednej strony świat wyszedł z pandemii koronawirusa SARS-Cov 19, z drugiej zaś w Ukrainie wybuchła wojna. Pobliska Jasionka stała się hubem transportowym dla sprzętu woskowego dostarczanego na front. Na rzeszowskim niebie słychać było warkot dużych wojskowych samolotów transportowych, a w rejonie wraz z systemami przeciwlotniczymi zaczęły stacjonować wojska amerykańskie.

Dla Chóru Emmanuel rok 2022 zaczął się od pogrzebu (3.01.2022) naszego byłego chórzysty – Edwarda Sondeja. Ze względu na trwającą pandemie nie odbyły się tradycyjne przeglądy kolęd, a działalność chóru ograniczyła się do pierwszoczwartkowych adoracji Najświętszego Sakramentu.

Adoracja Chrystusa w grobie - Wielki Piątek 15.04.2022 r.Po przerwie spowodowane pandemią Chór Emmanuel powrócił do tradycji adoracji Chrystusa w Grobie. W tym roku Nabożeństwo Wielkiego Piątku rozpoczęło się o godz. 17. Po zakończeniu nabożeństwa chór Emmanuel pieśnią i poezją adorował Chrystusa złożonego do grobu, do której teksty poetyckie przygotował (oraz je recytował) Aleksander Nazimek. Chór zaśpiewał: Święte Jeruzalem, Stary krzyż, Ludu mój ludu, Golgoto, Getsemani, Stabat Mater oraz Opadła Święta Głowa.

W Poniedziałek Wielkanocny chór Emmanuel zaśpiewał podczas Mszy św. o godz. 9.30: „W porannej ciszy”, Aklamacja - Alleluja, „Złóżcie troski”, „Wysławiajmy Chrysta Pana”, a na zakończenie Alleluja (Haendla).

      Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest świętem Miłosierdzia. Hasłem tegorocznego Święta są słowa „Miłosierdzie nadzieją dla świata”, nawiązujące do trwających przygotowań do dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, które będziemy przeżywać już w sierpniu tego roku. W niedzielę Świętego Miłosierdzia Bożego (22.04.2022 r.) chór Emmanuel wspólnie z częścią chórzystów chóru Kantylena przygotował oprawę muzyczną Mszy św. w kościele Św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie. Po pandemii chór Kantylena z kościoła Św. Kalasancjusza w Rzeszowie już się nie odrodził. Część chórzystów Kantyleny poprosiła nas, aby ich wesprzeć głosami i razem z nimi zaśpiewać w ich parafii. Wspólnie z chórzystami Kantyleny zaśpiewaliśmy podczas Mszy św. o godz. 9.30. W porannej ciszy, Aklamacja - Alleluja, Bóg bogaty w miłosierdzie, Złóżcie troski, a na zakończenie Alleluja (Haendla).

W kwietniu trzech księży naszej parafii (Marek Dzik, Jarosław Młodecki, oraz Jerzy Przybyło) obchodzi swoje imieniny. Chór Emmanuel pamiętając o nich przygotował oprawę muzyczną Mszy św., którą solenizanci odprawiali. 25 kwietnia podczas Mszy św. chór zaśpiewał: Złóżcie troski, Wysławiajmy Chrysta Pana, Bóg bogaty w miłosierdzie, O Jezu w Hostii białej, Jezu zostań w nas.

Konert Wielkanocny - 2022 05 15W niedzielę 15 maja chór Emmanuel wspólnie z proboszczem księdzem Markiem Dzikiem zorganizował Koncert Wielkanocny. W koncercie udział wzięły dwa rzeszowskie chóry parafialne: Soli Deo z parafii Podwyższenia Krzyża św. oraz gospodarz - Chór Emmanuel z parafii Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. W trakcie koncertu Chór Soli Deo pod dyrekcją Patryka Moszkowicza zaśpiewał: Wielki jest Pan, Cała ziemio oraz Królowo nieba wesel się. Chór Emmanuel pod dyrekcją Romana Olszowego zaśpiewał: Alleluja chwalcie Pana, Alleluja (z oratorium Mesjasz Haendla), Santa Maria. Na zakończenie koncertu połączone chóry zaśpiewały pieśń „Niech chwała Maryi”. Po zakończeniu koncertu chórzyści obu chórów spotkali się w salce prób Chóru Emmanuel na przygotowanym poczęstunku.

W czwartek 9 czerwca 2022 r. w parafii Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie miała miejsce Peregrynacja Matki Bożej Fatimskiej. Chór Emmanuel przygotował oprawę muzyczną Mszy św. w trakcie której zaśpiewał: Ślubowanie Fatimskie, Błogosławiony, Eucharystio, Cześć bądź Bożemu Sercu, Gdy klęczę przed Tobą.

Tydzień później (16 czerwca 2022 r.) ulicami osiedla Kmity poprowadzona została procesja Bożego Ciała. Jak co roku, chór Emmanuel aktywnie włączył się w uroczystość Bożego Ciała śpiewając podczas procesji prowadzonej ulicami osiedla Kmity.

Pielgrzymka chóru Emmanuel szlakiem podkarpackiej architektury drewnianej

Dwudniowa pielgrzymka chóru Emmanuel szlakiem podkarpackich zabytków architektury drewnianej miała miejsce w dniach 8 – 9 października 2022 r. Została ona w całości sfinansowana z pieniędzy, jakie chór Emmanuel otrzymał w 2020 roku w ramach wyróżnienia za całokształt działalności w upowszechnianiu muzyki chóralnej otrzymanej w corocznym konkursie Marszałka Województwa Podkarpackiego „Artystyczny Znak Podkarpacia”.

Pielgrzymka chóru Emmanuel szlakiem podkarpackiej architektury drewnianejPierwszym zwiedzanym przez chórzystów obiektem sakralnym była wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (w 2013 roku) cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu. Historię cerkwi barwnie przybliżył nam opiekujący się zabytkiem pan Izydor Kaczmar. Chór korzystając z okazji zaśpiewał w tym wyjątkowym miejscu na cześć Matki Bożej kilka pieśni maryjnych.

Kolejnym obiektem sakralnym na trasie pielgrzymki był drewniany kościół w miejscowości Fredropol. Ten kościół funkcjonował w przeszłości jako grekokatolicka cerkiew. Zabytek powstał w roku 1923 w miejscu innej XVIII wiecznej cerkwi. Obecnie nadal pełni on funkcję kościoła parafialnego.

Na trasie pielgrzymki chóru nie mogło oczywiście zabraknąć Kalwarii Pacławskiej z cudownym obrazem Matki Bożej Słuchającej. Oprowadzający nas ksiądz zapoznał chórzystów z historią tego wyjątkowego miejsca oraz znajdującego się tam cudownego obrazu. W tym znanym sanktuarium wzięliśmy udział we Mszy św., którą odprawił ks. Marek Dzik. Oczywiście nie mogło zabraknąć śpiewu przed cudownym obrazem. Po drodze do Ustrzyk Dolnych zwiedziliśmy także znany ośrodek wypoczynkowy w Arłamowie, po którym oprowadziła nas kuzynka ks. Marka, która w tym ośrodku jest menadżerem.

Wieczorem przybyliśmy na nocleg, który mieliśmy w Bieszczadzkim Ośrodku Wypoczynkowo Konferencyjnym Danfarm w Równi koło Ustrzyk Dolnych. Tam taż spożyliśmy obiad, a wieczorem w udostępnionej nam świetlicy przygotowaliśmy wieczorek towarzyski. Oczywiście nie mogło zabraknąć śpiewu przy akompaniamencie akordeonowym naszego dyrygenta Romana Olszowego.

Drugi dzień pielgrzymki (9.X.2022 r.) rozpoczęliśmy Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych, którą koncelebrowali: ks. Marek Dzik oraz proboszcz Sanktuarium ks. Józef Ślusarczyk. Chór Emmanuel przygotował oprawę muzyczną do Mszy św., a po jej zakończeniu zaśpiewał kilka pieśni dla obecnych tam parafian. Po Mszy św. udaliśmy się w dalszą trasę zwiedzając po drodze zabytkowy kościół w Stefkowej oraz ośrodek Caritasu w Myczkowcach z cieszącym się coraz większą popularnością Parkiem miniatur drewnianych kościołów południowowschodniej Polski i Ogrodem Biblijnym.

W drodze powrotnej do Rzeszowa wstąpiliśmy na modlitwę do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Będąc w tym wyjątkowym miejscu, mieliśmy okazję poznać jego historię oraz związanego z nim sylwetkę bł. Bronisława Markiewicza. Jak na chór przystało, skorzystaliśmy z okazji, by pomodlić się śpiewem.

Ostatnim zwiedzanym miejsce na trasie naszej pielgrzymi był kościół Wniebowzięcia NMP i Michała Archanioła w Haczowie. Ten drewniany obiekt sakralny zdumiewa swym rozmiarem, wiekiem oraz niezwykłym wnętrzem, a przede wszystkim słynącą łaskami gotycką Pietą, którą według przekazu przyniosły wody Wisłoka.

Ta dwudniowa pielgrzymka po uroczych zakątkach Podkarpacia była niezapomnianym przeżyciem dla chórzystów. Najstarszym pielgrzymem był 92-letni bas Stanisław Martuszewski, który doskonale zniósł trudy wyjazdu. W trakcie dwudniowej pielgrzymki pokonaliśmy 345 km, zwiedzając kilka znanych miejsc sakralnych Podkarpacia, w tym dwa wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieliśmy okazję modlić się w trzech sanktuariach naszego regionu. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że w naszym regionie można zwiedzić wiele naprawdę wyjątkowych miejsc i zabytków.

13 października 2022 r. Zakończenie uroczystości fatimskich Chór Emmanuel przygotował oprawę muzyczną Mszy św. oraz moderował Różaniec św. W ramach oprawy muzycznej chór zaśpiewał Ślubowanie fatimskie, Mądrość stół zastawiła, O Jezu w hostii białej, Komu Matko dzisiaj wierzyć. Po zakończeniu Mszy św. chórzyści Emmanuela moderowali odmawianie Różańca św. Teksty rozważań przygotował Aleksander Nazimek. Czytała je Maria Różańska. Poszczególne cząstki odmawiali nasi chórzyści.

W dniach od 21 do 28 października w naszej parafii miały miejsce ważne wydarzenie religijne - renowacje misji świętych. W pierwszym dniu uroczystości ulicami osiedla Kmity poprowadzona została Droga Krzyżowa, jako Nabożeństwo pokutne za grzechy całej parafii. Chór Emmanuel włączył się aktywnie w misje parafialne przygotowując oprawę muzyczną Mszy św. w niedzielę 23 października 2022 r. Chór zaśpiewał „Do św. Judy Tadeusza”, Aklamacja przed Ewangelią, „Modlitwa”, „To Ty o Panie chlebie nasz”, „Emmanuel”, „Anioł Pański”, Na zakończenie renowacji misji świętych, w dniu odpustu parafialnego (28.10.2022) chór Emmanuel wykonał oprawę muzyczną Mszy św.

Mszę św. celebrował ks. Bp Kazimierz Górny wraz z licznymi kapłanami, zarówno z naszej parafii, naszego dekanatu, jak i spoza dekanatu. Po odprawieniu Mszy św., odmówieniu litanii ku czci św. Judy Tadeusza oraz odśpiewaniu „Boże coś Polskę”, rozpoczęło się Nabożeństwo na zakończenie misji. Ks. Proboszcz wraz z Księżmi misjonarzami podpisali na ołtarzu akt odprawienia misji parafialnych. Następnie wszyscy zebrani udali się w procesji pod krzyż misyjny. Tam Ksiądz Proboszcz odczytał podpisany akt odprawienia misji, zostały pobłogosławione przyniesione przez parafian krzyże z domów, a na zakończenie Ksiądz Biskup udzielił licznie zebranym wiernym pasterskiego błogosławieństwa.

Koncert chóru Emmanuel - 11.11.2022 r.Święto 11 listopada już od wielu lat jest okazją do zaprezentowania parafianom okolicznościowego koncertu patriotycznego. Poprzedziła go Msza św. w trakcie której chór zaśpiewał dwie pieśni: "Ojcze z niebios" oraz "Eucharystio". Bezpośrednio po Mszy św. chór zaprezentował program słowno-muzyczny, do którego okolicznościowe teksty poetyckie przygotowała Maria Różańska. Chór Emmanuel wystąpił pod dyrekcją Romana Olszowego i Zaśpiewał: Gaude Mater Polonia, O Panie któryś jest na niebie, Maszerują strzelcy, maszerują, Moja Ojczyzna, Bogarodzica, Polskie kwiaty, Modlitwa o pokój, Rota. Na zakończenie koncertu ksiądz proboszcz Marek Dzik podziękowała chórzystom za pięknie wykonane pieśni. To był koncert, z którego chór może być zadowolony.

W niedzielę 18 grudnia 2022 r. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej odbył się Podkarpacki Koncert Adwentowy "Gaudeamus". Został on zorganizowany został przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. Chór Emmanuel został zaproszony do udziału w tym wydarzeniu. We Mszy św. chór Emmanuel zaśpiewał na ofiarowanie Veni Jesu., a w koncercie: „Emmanuel” oraz „Na adwent naszego czekania”.

      Tradycją stało się już przygotowywanie oprawy muzycznej Mszy św. odprawianej w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. W trakcie Mszy św. i bezpośrednio po niej zaśpiewaliśmy: Dzieciątko się narodziło, Już Pasterze na ofiarę, Miasto betlejemskie, Cieszmy się, Witamy Cię z radością.

Refleksja nad mijającym rokiem

Miniony rok należy zaliczyć do trudnych i bardzo niebezpiecznych czasów zarówno dla Polski, jak i całej Europy. Za naszą wschodnią granicą toczy się pełnoskalowa wojna. Brutalna rosyjska agresja na niepodległą i demokratyczną Ukrainę przynosi śmierć, ból i cierpienie dziesiątkom tysięcy niczemu niewinnej cywilnej ludności. Polacy wykazali się ogromem życzliwości i człowieczeństwa przyjmując w swoich domach miliony uciekających przed wojną ludzi.

Niestety, wciąż nie widać końca rozpętanej wojny. Skutki tej barbarzyńskiej agresji dotykają także nasz kraj, Polskę. Kryzys energetyczny, inflacja, spowolnienie gospodarcze, niepewność, co przyniosą nam nadchodzące dni. Nad naszymi głowami codziennie latają w stronę Ukrainy wojskowe samoloty. Za to wszystko odpowiedzialna jest imperialna polityka putinowskiej Rosji. W Polsce każdego dnia na własne oczy widzimy ogrom ludzkich tragedii, spotykamy matki i dzieci, które szukają u nas schronienia, uciekając przed koszmarem wojny. Polacy w mijającym roku doskonale zdali egzamin z człowieczeństwa, solidarności i patriotyzmu, ale niestety ponieśli ogromne koszty udzielanej Ukrainie pomocy. W tych trudnych czasach znów przychodzi nam modlić się o pokój. Chór Emmanuel stara się to czynić codzienną modlitwą i śpiewem podczas różnych uroczystości kościelnych.

Copyright © 2025 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj