Rok 2019 należał do bardzo udanego dla chóru Emmanuel. Zapisał się dwoma znaczącymi wydarzeniami, do których zaliczyć można:
- Uroczystość 20-lecia działalności chóru Emmanuel,
- Nagrodę w postaci III miejsca w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo zorganizowanym przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Rzeszowie.
Chór wziął udział w trzech przeglądach pieśni religijnych oraz jednym konkursie.Pierwszym z nich był XXIX Koncert Kolęd w kościele Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie (6.01.2019). Tego samego dnia chór śpiewał także podczas parafialnego opłatka.
Natomiast 29 stycznia chór śpiewał podczas IX Przegląd Kolęd i Pastorałek „Dzieciątko się narodziło”, który odbył się w kościele Św. Wojciecha w Błędowej Zgłobieńskiej.
Tradycyjna adoracja Dzieciątka Jezus w żłóbku miała miejsce 27 stycznia. Chór zaśpiewał: Bracia patrzcie jeno,
Adeste fideles, Nie było miejsca dla Ciebie, Święta Panienka Syna usypiała, Pasterzy, pasterzu, Dziecino Święta, Śpij Jezusie.
Ponadto zaprezentował trzy koncerty w formie okolicznościowych programów słowno-muzycznych. Były to adoracje Dzieciątka Jezus w żłóbku, Chrystusa w grobie oraz koncert z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Również podtrzymywaliśmy tradycję comiesięcznych adoracji prowadzonych w każdy pierwszy czwartek miesiąca, jak też śpiewaliśmy przy czterech ołtarzach podczas procesy Bożego Ciała.
Okolicznościowa uroczystość XX-lecia działalności chóru Emmanuel odbyła się 19 maja w kościele Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. Zostaliśmy zaszczyceni przez ks. bp. Józefa Górnego, który osobiście koncelebrował okolicznościową Msze św. i wysłuchał całego przygotowanego koncertu. W trakcie uroczystości 15 chórzystów Emmanuela zostało nagrodzonych Odznakami Honorowymi Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Otrzymali je: brązowe – M. Rzucidło, W. Stec; srebrne – J. Drozd, A. Nazimek, A. Zięba; złote – C. Batóg, M. Chmiel, L. Gasztych, J. Laskowska, L. Matłosz, G. Migut, M. Różańska, M. Sawicka, W. Waltoś. Nasz dyrygent Pan Roman Olszowy został uhonorowany Odznaką Złotą z Wieńcem Laurowym. Ponadto księża opiekujący się chórem również zostali uhonorowani: ks. J. Stanowski złotą odznaką, a ks. S. Tomkowicz – srebrną. Chór Emmanuel zaprezentował licznie zebranym gościom i parafianom pięć pieśni: Emmanuel, Ave divino fior, Modlitwa kapłana, Modlitwa, Anioł Pański. W uroczystości wzięły również udział zaprzyjaźnione chóry: Sancta Familia, Kantylena oraz Ave Maria, które również zaśpiewały po dwie pieśni ze swojego repertuaru. Na zakończenie koncertu połączone chóry zaśpiewały przy akompaniamencie organowym Alleluja (Heandla) oraz Laudate Dominum. Po koncercie przedstawiciele chórów złożyli chórzystom Emmanuela okolicznościowe życzenia. Życzenia napłynęły także od lokalnych władz: Wojewody Rzeszowskiego –pani Ewy Leniart oraz Prezydenta Rzeszowa – pana Tadeusza Ferenca, pani poseł Haliny Szydełko, Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Rzeszowie, dyrektora WDK w Rzeszowie. Uroczystość zakończyło spotkanie towarzyskie chórzystów i zaproszonych gości.
Warto podkreślić, że poziom artystyczny chóru został dostrzeżony i doceniony przez ks. Wiesława Matyskiewicza, który zaprosił nasz chór do udziału w uroczystościach odpustowych w Hucie Polańskiej. Wyjazd, który miał miejsce 7 lipca został w całości sfinansowany przez ks. Matyskiewicza. Huta Polańska to mała zapomniana już wioska w Beskidzie Niskim, w której raz w roku odbywa się odpust gromadzący dawnych mieszkańców i turystów. Zniszczony w czasie II wojny światowej kościół został odbudowany z inicjatywy nieżyjącego już ks. Jana Delekty, a zapoczątkowana tradycja odpustów jest podtrzymywana przez bp. Kazimierza Górnego. W trakcie uroczystości odpustowych zaśpiewaliśmy osiem pieśni ze swojego repertuaru.Były to: Emmanuel, Anioł Pański, Veni Jesu, Mądrość stół zastawiła obficie, Jezu zostań w nas, Otwórzcie drzwi Chrystusowi, Jak wielkiś Ty, Laudate Dominum. Uroczystościom przewodniczył ks. Bp. Edward Białogłowski, a opiekunem pielgrzymki był ks. Józef Stanowski. Po zakończeniu Mszy św. chórzyści mogli otrzymać błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II. Na zakończenie zostaliśmy ugoszczeni obiadem przez gospodarzy uroczystości. Była także okazja do wspólnego śpiewu przy akompaniamencie akordeonu oraz gitary. W drodze powrotnej mieliśmy okazję modlić się w kościele w Dukli, gdzie spoczywają relikwie św. Jana z Dukli.
W tym roku mieliśmy okazję udać się z pielgrzymką na Święty Krzyż, bowiem zostaliśmy zaproszenie przez chór Kantylena do wspólnego pielgrzymowania do tego miejsca. Święty Krzyż to znane miejsce pielgrzymkowe w Polsce. Znajdują się tutaj Relikwie Krzyża Św.. Relikwie te zostały odnalezione w Jerozolimie (w 324 roku) przez cesarzową Helenę. W 1000 r. papież Sylwester II podarował Relikwie Krzyża Św. królowi węgierskiemu św. Stefanowi wraz z koroną królewską. Św. Emeryk, syn św. Stefana przywiózł te relikwie z Węgier do Polski
i przekazał je Benedyktynom z klasztoru na Łysej Górze. W XIII wieku klasztor łysogórski został nazwany Opactwem Krzyża św. i stał się narodowym sanktuarium Polski.Pielgrzymka chórów Kantylena i Emmanuel miała miejsce 31 lipca i wzięło w niej udział (oprócz dyrygenta Romana Olszowego) 10 chórzystów Emmanuela. W trakcie pielgrzymki zapoznaliśmy się z historią relikwii oraz sanktuarium. Mieliśmy okazję modlić się w kaplicy Relikwii Krzyża Świętego, a także zaśpiewaliśmy pieśń „Stary krzyż”. Zostaliśmy także pobłogosławieni relikwiami Krzyża Świętego. W trakcie pielgrzymki była także okazja do zwiedzenia krypt grobowych oraz zbiorów muzealnych zgromadzonych w sanktuarium. W drodze powrotnej mieliśmy okazję modlić się w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Odpowiadając na zaproszenie księdza Grzegorza chór Emmanuel przygotował oprawę muzyczną Mszy św. w kościele p.w. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki podczas uroczystości parafialnego odpustu (13.10). Chór Emmanuel zaśpiewał:podczas Mszy św.: Emmanuel, Redemptoris Mater, Ojcze z niebios, Veni Jesu, Jak wielkiś Ty. A po Mszy św.: Bogarodzica, Modlitwa o pokój, Moja ojczyzno.
W uroczystość odpustową w kościele Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie (28.10) chór Emmanuel zaśpiewał podczas Mszy św.: Komu Matko dzisiaj wierzyć, Do św. Judy Tadeusza, Eucharystio, Cały świat, Laudate Dominum.
Dzień 11 listopada nierozerwalnie związany jest ze świętem odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tradycji chóru weszło świętowanie uroczystości poprzez przygotowywanie okolicznościowego programu słowno-muzycznego. Koncert poprzedziła Msza św. w trakcie której zabrzmiały: Ojcze z Niebios, Mądrość stół zastawiła. Po Mszy św. chór zaprezentował koncert z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w rakcie którego zaśpiewał: Gaude Mater Polonia, Bogarodzica, Moja Ojczyzno, Polskie Kwiaty, Maszerują strzelcy, O Panie któryś jest na Niebie, Modlitwa o zwycięstwo, Rota,a na bis: Maszerują strzelcy. Chórem dyrygował Roman Olszowy. Okolicznościowe teksty przygotowała i czytała Maria Różańska. Partie solowe w utworach „Maszerują strzelcy” oraz „Modlitwa o zwycięstwo” zaśpiewał Marek Haber. To był udany występ. Licznie zgromadzeni parafianiena grodzili nasz chór rzęsistymi brawami.
Udział chóru w konkursach i przeglądach
1. XXIX Przegląd Kolęd w kościele Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie - 6.01.2019 r.
2. IX Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Dzieciątko się Narodziło” zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury w Trzcianie. Koncert odbył się w Błędowej Zgłobieńskiej - 26.01.2019 r.
3. XXVI Koncert Pieśni Maryjnych w kościele Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie - 5.05.2019 r.
4. XXIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej Cantate Deo zorganizowany przez Polski Związek Chórów i Orkiestr - Rzeszów 14.06.2019 r. (3 miejsce).
Sukcesem dla chóru Emmanuel zakończył się XXIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej Cantate Deo zorganizowany przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. Festiwal odbywał się w dniach 14-16 czerwca 2019 r. w kościele Farnym w Rzeszowie. Chór został nagrodzony III miejscem w kategorii chórów senioralnych, zdobywając puchar i nagrodę pieniężną. Chór zaprezntował trzy pieśni: Emmanuel, Czego chcesz od nas Panie oraz Modlitwa.
Koncerty i adoracje w formie okolicznościowych programów słowno-muzycznych
1. Koncert/adoracja z rozważaniami poetyckimi przy żłóbku Dzieciątka Jezus - kościół Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie - 27.01.2015
2. Koncert/adoracja z rozważaniami poetyckimi przy Grobie Chrystusa - kościół Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie - 19.04.2015 r.
3. Koncert z okazji jubileuszu 20-lecia chóru Emmanuel - 19.05.2019 r.
4. Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości - 11.11.2019 r. kościół Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie.