Działalność chóru Emmanuel w 2017 roku

 2017 01 22adoracja zd6Rok 2017 rozpoczął się dla chóru Emmanuel pierwszoczwartkową adoracją Najświętszego Sakramentu w dniu 5 stycznia. Dzień później (6 stycznia) w święto Trzech Króli pojechaliśmy do Przybówki, by odwiedzić ks. Grzegorza Wojnara (byłego opiekuna chóru Emmanuel). W Przybówce wykonaliśmy oprawe Mszy św. oraz zaprezentowaliśmy koncert kolęd. Po koncercie ksiądz Grzegorz ugościł nas obiadem. Wieczorem uczestniczyliśmy w parafialnym opłatku, który przygotował proboszcz naszej parafii ks. Józef Stanowski. Również podczas uroczystości opłatkowej zaśpiewaliśmy w formie koncertu kolędy ze swojego bogatego repertuaru.

W sobotę 21 stycznia wzięliśmy udział w VII Międzygminnym Przeglądzie Kolęd zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Trzcianie. Koncert w tym roku odbył się w kościele w Świlczy, po którym udaliśmy się na tradycyjny poczęstunek do siedziby ośrodka w Trzcianie. W niedzielę 22 stycznia Chór Emmanuel adorował Dzieciątko Jezus w żłóbku.

W Wielki Piątek (14 kwietnia) Chór tradycyjnie adorował Chrystusa w grobie.

W maju Chór uczestniczył XXIV Koncercie Pieśni Maryjnych, który zorganizowany został przez parafię Matko Możej Saletyńskiej w Rzeszowie.

W dniu 11 czerwca wzięliśmy udział w XIX Przeglądzie Pieśni Eucharystycznych w kościele Św. Rodziny w Rzeszowie.

W dniach 23 - 24 września Chór Emmanuel pielgrzymował do Piekar Śląskich oraz na Górę św. Anny. Pielgrzymkę przygotował i poprowadził ks. Józef Stanowski (proboszcz i zarazem opiekun Chóru Emmanuel). Piekary Śląskie to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce, szczególnie dla społeczności Górnego Śląska. Miasto to, położone w województwie śląskim, posiada długą i bogatą tradycję religijną, która ukształtowała jego tożsamość kulturową i społeczną. Centralnym punktem pielgrzymkowym jest Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej – Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, do którego corocznie przybywają dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całej Polski i zagranicy. Piekary Śląskie słyną przede wszystkim z dwóch wielkich pielgrzymek stanowych: pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców (odbywającej się w ostatnią niedzielę maja) oraz pielgrzymki kobiet i dziewcząt (w ostatnią niedzielę sierpnia). Obie pielgrzymki mają charakter religijno-społeczny, a ich uczestnicy modlą się nie tylko za siebie i swoje rodziny, ale również za sprawy społeczne, narodowe i regionalne.

Kolejnym punktem naszej pielgrzymki była Góra Świętej Anny. Ta położona w województwie opolskim miejscowość, jest jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce, a zarazem miejscem o ogromnym znaczeniu historycznym, kulturowym i religijnym. To właśnie tutaj, na szczycie wzniesienia zwanego niegdyś Górą Chełmską, czczona jest św. Anna – matka Maryi i babcia Jezusa Chrystusa. Miejsce to łączy tradycję franciszkańską z silnym kultem regionalnym, zwłaszcza wśród społeczności Śląska Opolskiego i Górnego Śląska. Kult św. Anny na Górze Świętej Anny sięga XV wieku, kiedy to według tradycji do miejscowości przybyła figura św. Anny Samotrzeciej, przedstawiająca św. Annę wraz z Maryją i Dzieciątkiem Jezus. Wkrótce wokół figury zaczęły gromadzić się rzesze wiernych, co przyczyniło się do rozwoju kultu i powstania pierwszych obiektów sakralnych. Obecna bazylika została wybudowana w XVII wieku i jest dziś głównym miejscem modlitwy pielgrzymów. W jej wnętrzu znajduje się wspomniana figura św. Anny, uznawana za cudowną. W 1980 roku papież Jan Paweł II nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej.

Copyright © 2025 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj