Koncerty "Alleluja"

Zakładka prezentuje odbywające się w kościele św. Judy Tadeusza w Rzeszowie koncerty Wielkanocne "Alleluja", które są współorganizowane przez Chór Emmanuel.

Koncerty Wielkanocne "Alleluja".

     Historia koncertów wielkanocnych „Alleluja” ma już wieloletnią tradycję, w której swój znaczący udział ma parafia pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. Pierwszy koncert odbył się w roku 1992 i miał on miejsce w kościele Farnym w Rzeszowie. Wystąpiły w nim: Kwartet Trąbek z Zespołu Szkół Muzycznych w Rzeszowie, chór z parafii św. Rodziny, chór Cantores Resovienses i Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych w Rzeszowie. Kolejny koncert odbył się rok później w kościele OO. Bernardynów i miał dwie odsłony. Pierwsza część koncertu odbyła się 18 kwietnia 1993 roku w kościele OO. Bernardynów, a druga w kościele św. Judy Tadeusza w dniu 2 maja tego samego roku. W obu koncertach wystąpił Chór parafii św. Rodziny w Rzeszowie, Kwartet Trąbek i Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych w Rzeszowie. W drugim koncercie, z organami solo wystąpili uczniowie prof. Gudela - Bartosz Jakubczak i Marcin Puto.

Na stałe parafia św. Judy Tadeusza współorganizuje koncerty od roku 1994, czyli od trzeciej edycji. Gospodarzem koncertu był wtedy ks. Stanisław Tomkowicz – ówczesny proboszcz parafii, który kochał śpiew i przykładał duże znaczenie wydarzeniom artystycznym. Do uczestników i słuchaczy specjalny list skierował wtedy ks. bp. Kazimierz Górny ówczesny ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. W Koncercie III pojawili się nowi wykonawcy: Chór Męski i Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego "Melodia" z Mielca, Chór Mieszany parafii św. Rodziny w Rzeszowie, Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych oraz Orkiestra z Zespołu Szkół Muzycznych w Rzeszowie. Wystąpili także soliści: Mieczysław Rusznica (tenor), Władysław Waltoś (tenor), Bartosz Jakubczak i Marcin Puto - organy. Na zakończenie połączone chóry pod dyr. Andrzeja Szypuły zaśpiewały a cappella "Wesoły nam dzień nastał", a z orkiestrą "Ave verum corpus", "Wesel sie ludu strapiony" i "Alleluja biją dzwony".
     Kolejne edycje odbywały się już w kościele Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, a ich gospodarzami byli kolejno księża proboszczowie: Stanisław Tomkowicz oraz Józef Stanowski. Duże zaangażowanie w organizację koncertów miał także znany muzykolog Andrzej Szypuła. Od IV edycji koncertów w organizację wydarzenia zaangażowany jest Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie, który wraz z parafią Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie prowadzi to piękne dzieło Koncertów Wielkanocnych „Alleluja”.

Po raz pierwszy w Koncercie Wielkanocnym "Alleluja" Chór Emmanuel wziął udział w 2000 roku i była to IX jego edycja.
     W trakcie kolejnych edycji koncertu, miało okazję brać w nim udział wiele chórów działających w województwie podkarpackim. W koncercie śpiewały także chóry zagraniczne.

Copyright © 2026 Chór Emmanuel przy parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, ul. Wita Stwosza 31, 35-113 Rzeszów
e-mail: emmanuelrzeszow@gmail.com, tel.: 606-587-145, http://emmanuelrzeszow.pl

Szukaj